Sergi alanlarında aydınlatmanın mekân algısı üzerine etkileri
The effects of lighting on the perception of space in exhibition areas
  1. Tez No: 835384
  2. Yazar: DİDEM ÖZCANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURHAN SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mimari mekân insan yaşamına paralel olarak sürekli değişim göstermektedir. Bu değişim; teknoloji, sanayi, inşaat, iletişim gibi farklı alanlarda yaşanan gelişmelerle insan yaşamının daha dinamik hale gelmesinin ve insan-mekân iletişiminin artmasının sonucudur. İnsanın mekânla ve mekânın alt ögeleri ile doğrudan etkileşimde olduğu sergi alanları, bu değişimin incelenebileceği önemli alanlardır. Sergi alanlarında hem mekân hem de sergilenen nesnelerin algısı, büyük oranda görsel algılama ile gerçekleşmektedir. Bu bağlamda sergi alanlarında aydınlatma, doğrudan mekân ve sergilenen nesne algısını etkilemektedir. Bu çalışmada, sergi alanlarında aydınlatmanın mekân algısı üzerinde etkileri incelenmiştir. Çalışma, sergi alanlarında aydınlatmanın görsel konforu ve performansı sağlamanın ötesinde, mekânın kimliğini oluşturan temel unsurlardan biri olduğuna dikkat çekmek ve sergi alanlarında aydınlatma tasarımının çok boyutlu bir bakış açısıyla ele alınması gerekliliğine vurgu yapmak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Architectural space is constantly changing in parallel with human life. This change, it is the result of human life becoming more dynamic and increasing human-space communication with developments in different fields such as technology, industry, construction, communication. Exhibition areas, where people interact directly with the space and its sub-elements are important places where this change can be examined. The perception of both the space and the exhibited objects in the exhibition areas is mostly realized by visual perception. In this context, the lighting in the exhibition areas directly affects the perception of the space and the exhibited object. In this study, the effects of lighting on the perception of space in exhibition areas were examined. The study has been prepared in order to draw attention to the fact taht lighting in exhibition areas is one of the main elements that form the identity of the space beyond providing visual comfort and performace and emphasizing the necessity of dealing with lighting design from a multidimensional perspective.