Işın izleme ve ışın etkinlik yöntemleriyle aydınlatmanın bilgisayar ortamında benzetimi
Simulation of lighting by ray tracing and radiosity in computer enviroment
- Tez No: 155782
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN GÜRDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, bir armatürün ışık şiddet eğrilerinden üç boyutlu matematiksel model elde eden bir goniofotometre sistemi geliştirilmiştir. Bu model üç boyutlu tasarım alanlarında kullanılabilen bir yazılımla görsel hale getirilmiştir. Goniofotometrenin tüm fonksiyonları bilgisayar yardımıyla kontrol edilmektedir. Sistemde armatür adım motorları ile yatay ve dikey eksenlerde hareket ettirilmektedir. Adım motorları kontrolü bilgisayarın paralel portundan gönderilen sinyallerle sağlanmaktadır. Armatür hareket halindeyken lüksmetre tarafından ölçülen değerler seri porttan bilgisayara aktarılarak saklanmaktadır. Işık şiddet eğrileri yazılımdaki yönlendirme ve hesaplamalarla elde edilmektedir. Her armatüre ait ışık şiddet eğrilerinden matematiksel model çıkartılmaktadır. Bulunan matematiksel modeller yazılımla oluşturulan bilgisayar ortamındaki üç boyutlu bir mekana ışın izleme ve ışın etkinlik yöntemleriyle ayrı ayrı aktarılarak armatürleri tasarım ekranlarında uygulama imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca yazılıma matematiksel model denklemleri dışarıdan girilerek denkleme göre armatür tasarlama gibi işlevleri de üzerinde bulunmaktadır.Anahtar Kelimeler : Işık şiddeti, Armatürler, Işın izleme, Işın etkinlik.
Özet (Çeviri)
In this study, a goniophotometer system to obtain mathematical model luminous intensity curves of the luminaire is implemented. This model is developed visually by using three dimensional design software. All functions of the goniophotometer is controlled by computer. In the system, the luminaries are moved vertically and horizontally. All measured data obtained by a Iuxmeter is sent to computer by serial port and then saved as a file. Finally luminous intensity curves are obtained according to the instructions and calculations of the software. Each model of luminaries is obtained by the software program. Developed models provided are transferred to 3D enviroment of the computer program via ray tracing and radiosity individually. As a result, the design of luminaire is shown on the computer screen for applibility. Additionally, the external mathematical model can be applied to the software for luminaire design.Key Words Luminous intensity, Luminaire, Ray tracing, Radiosity