Örgütsel vatandaşlık davranışı ile örgütsel adalet arasındaki ilişki: Libya gıda endüstrisinde bir vakaçalışması
The relationship between organizational citizenship behavior and organizational justice: A case study in the Libya food industry
  1. Tez No: 835408
  2. Yazar: SULAYMAN QADAR MOHAMMED SULAYMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel vatandaşlık davranışı, örgütsel adalet ve bunun Libya gıda endüstrisindeki birçok tezahürü arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Araştırma, algılanan örgütsel adaletin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkilerine ilişkin teorik ve pratik literatür arasındaki boşluğu doldurarak, yönetim ve idare alanında halihazırda mevcut olan bilgi birikimine katkıda bulunacaktır. Yazar, katılımcıların örgütsel vatandaşlık davranışlarını bildirdiği ve örgütsel adalet konusundaki kendi görüşlerini değerlendirdiği anketler kullanmaya karar verdi. Çalışmada kullanılan anket üç bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde katılımcılardan cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim düzeyi ve firmadaki çalışma geçmişi gibi kişisel bilgileri vermeleri istendi. Elde edilen verilerin incelenmesinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı kullanılacaktır. Geliştirilen araştırma hipotezlerini değerlendirmek için korelasyon, regresyon, T-testi ve ANOVA analizleri de yapılacaktır. Ek olarak, tanımlayıcı istatistikler kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between organizational citizenship behavior, organizational justice and its many manifestations in the Libyan food industry. The research will contribute to the knowledge already available in the field of management and administration by bridging the gap between the theoretical and practical literature on the effects of perceived organizational justice on organizational citizenship behavior. The author decided to use questionnaires in which participants reported their organizational citizenship behaviors and evaluated their own views on organizational justice. The questionnaire used in the study is divided into three parts. In the first part, the participants were asked to provide personal information such as gender, marital status, age, education level and employment history in the company. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program will be used to analyze the obtained data. Correlation, regression, T-test and ANOVA analyzes will also be performed to evaluate the research hypotheses developed. In addition, descriptive statistics will be used.