Bireycilik/kolektivizm ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkinin ölçülmesi: Libya Adalet Bakanlığı örneği
Measuring the relationship between individualism / collectivism and organizational citizenship behavior: The case of Libyan Ministry of Justice
- Tez No: 546859
- Danışmanlar: Prof. Dr. YAVUZ DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Örgütlerin organizasyonel yapılarını, üretim hatlarını ve kontrol sistemlerini tasarlaması ve bu süreçlerdeki iyileştirmeleri, bir kuruluşun başarı için yeterli değildir. Çünkü çalışan ve yöneticilerin gözardı edilmesi veya amaç ve hedeflere ulaşmada çalışanların motive edilmemesi örgütleri başarısız kılmaktadır. Örgütlerin varlıklarını sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri için insan kaynaklarının etkili verimli kullanmaları gerekir. Mevcut ekonomik ve sosyal değişkenlerin farklılığı ve kurumların mümkün olan en yüksek geri dönüşleri sürdürme ve elde etme isteği, yöneticileri yeni arayışlara zorlamaktadır. Özellikle bireysel ve örgütsel etkinliği artırıcı gönüllü davranışları artırmak veya bu tür davranışların çalışma hayatına kazandırılmasının önemi her geçen gün artmaktadır. Örgütsel vatandaşlık davranışı ve kolektivizm davranışı da bu tür davranışlardandır. Örgütsel vatandaşlık davranışı, bireyin çalışma ortamında var olan veya önceden belirlenmiş biçimsel ve iş tanımlamalarından farklı olarak, bireyin isteği doğrultusunda, gönüllük esasına dayalı olarak örgüt yararına sergilediğ davranışlardır. Kolektivizm davranışı ise, bireyin örgüt içerisinde kendi çıkarları için değil örgüt çıkarlarını öncelikli düşünürek örgüt yararına katkı sağlamasıdır. Diğer bir ifadeyle kolektivizm, bireyin örgütsel hakları koruma ahlakıdır. Çalışmada üzerinde durulan diğer bir kavram da birecilik kavramıdır. Bireycilik, bireyin örgüt içerisinde uygun gördüğü gibi davranması ve kendi kararı doğrultusunda hareket etmesidir. Bu tezin amacı, çalışanların bireyci ve kolektivizm düşünce algıları ile örgütsel vatandaşlık davranış algıları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu bağlamda Libya Adalet Bakanlığı çalışanlarına yönelik bir anket çalışması düzenlenerek konuya ilişkin veriler toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 23 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, bireycilik ve kolektivizm düşüncesi ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The organization's organizational structure, production lines, and control systems are not sufficient for the success of an organization. Because ignoring the employees and managers or not motivating the employees to reach the goals and targets makes the organizations fail. It depends on the efficient use of human resources to enable organizations to carry out their assets in a healthy manner. The difference between the current economic and social variables and the desire of the institutions to maintain and achieve the highest possible return are forcing the managers to seek new. In particular, increasing the number of individual and organizational activities to increase voluntary behavior or to bring such behavior to the working life is increasing every day. Organizational citizenship behavior and collectivism behavior are among these behaviors. Organizational citizenship behaviors are behaviors that are exhibited on the basis of volunteerism in accordance with the wishes of the individual, which is different from the formal and pre-defined formal and job definitions in the work environment. Collectivism behavior is that the individual contributes to the benefit of the organization, considering the interests of the organization, not for their own interests. In other words, collectivism is the ethic of protecting the individual's organizational rights. Another concept emphasized in the study is the concept of Individualism. Individualism is that the individual acts as he/she deems appropriate within the organization and acts in line with his / her decision. The aim of this thesis is to determine the relationship between individualism and collectivism thinking perceptions and organizational citizenship behavior perceptions. In this context, a survey study was conducted for the employees of Libyan Ministry of Justice and data on the subject were collected. The collected data were analyzed by SPSS 23 package program. As a result of the analysis, it was determined that there was a significant relationship between individualism and collectivism and organizational citizenship behavior.