Üniversite öğrencilerinin maneviyat ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between spirituality and trait anxiety levels of university students
- Tez No: 835421
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerin sürekli kaygı seviyeleri ile maneviyatları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilindeki bir devlet ve bir vakıf üniversitesinin lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, kartopu örnekleme yolu ile belirlenen 744 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında,“Maneviyat Ölçeği”ile“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Veri analizinde hazır istatistik paket programı kullanılmıştır. Ölçekler hesaplandıktan sonra, analize başlamadan önce tüm ölçüm araçlarının normal dağılım varsayımını sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmiştir. Maneviyat ile Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçüm araçları arasındaki ilişkiyi test etmek için Pearson korelasyon analiz, demografik değişkenlere göre ölçek puanlarını kıyaslamak için Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA, yordayıcılık analizi için Çoklu Doğrusal Regresyon kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, üniversite öğrencilerinin kaygı ve maneviyat düzeyleri arasında negatif yönde orta düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Maneviyatın alt boyutlarından tabiatla uyum, manevi yaşantı, anlam arayışı, manevi başa çıkma sürekli kaygıyı yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students' trait anxiety levels and their spirituality. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The population of the study consists of undergraduate students of a state and a foundation university in Istanbul. The sample of the study consists of 744 university students determined by snowball sampling.“Spirituality Scale”and“State-Trait Anxiety Inventory”were used to collect the data. A statistical package program was used for data analysis. After the scales were calculated, it was checked whether all measurement tools met the assumption of normal distribution before starting the analysis. Pearson correlation analysis was used to test the relationship between spirituality and State-Trait Anxiety Measurement tools, Independent Groups t-test and ANOVA were used to compare scale scores according to demographic variables, and Multiple Linear Regression was used for predictive analysis. According to the results of the study, it was found that there was a moderate negative relationship between anxiety and spirituality levels of university students. Among the sub-dimensions of spirituality, harmony with nature, spiritual experience, search for meaning, spiritual coping predicted trait anxiety.