Hemşirelik öğrencilerinde kahkaha yogasının manevi bakım algıları ile manevi iyi oluş üzerine etkisi
The effect of laughter yoga on spiritual care perception and spiritual well being in nursing students
  1. Tez No: 965906
  2. Yazar: BEGÜM GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE DUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde hemşirelik eğitimi, öğrencilerin yalnızca bilişsel değil, psikososyal ve manevi yönlerini de desteklemeyi amaçlayan bütüncül bir anlayışla şekillenmektedir. Bireyin içsel farkındalığını ve ruhsal dengesini destekleyen uygulamalardan biri olan kahkaha yogasının, hemşirelik öğrencilerinin manevi bakım algısı ve manevi iyi oluş düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma, deney ve kontrol gruplarının bulunduğu randomize kontrollü ön test–son test deseninde yürütülmüştür. İzmir Demokrasi Üniversitesi Hemşirelik Bölümünde 2024-2025 eğitimöğretim yılında yürütülen çalışmada 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören toplam 60 hemşire öğrenci örnekleme dâhil edilmiştir. Katılımcılar, rastgele sayılar tablosu kullanılarak seçilmiş ve URN yöntemi ile deney (n=30) ve kontrol (n=30) gruplarına atanmıştır. Deney grubuna 4 hafta boyunca, haftada iki gün olacak şekilde kahkaha yogası uygulaması gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile birlikte, Maneviyat ve Manevi Bakım Dereceleme Ölçeği ve Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri analizi SPSS 23.0 programı kullanılarak yürütülmüştür. Ölçek puanlarının normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren verilerde, grup içi karşılaştırmalar için bağımlı örneklemler t-testi, gruplar arası karşılaştırmalar için bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi p0,05). Kahkaha yogasının bireysel farkındalık ve ruhsal rahatlama açısından olumlu katkılar sağladığı düşünülmekte; bu nedenle hemşirelik eğitimine destekleyici bir uygulama olarak entegre edilmesi önerilmektedir. Gelecekte yapılacak daha geniş örneklemli ve uzun süreli çalışmalar, kahkaha yogasının manevi bakım ve spiritüel iyi oluş üzerindeki etkilerini daha kapsamlı biçimde değerlendirmeye katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, nursing education is shaped by a holistic approach that aims to support not only the cognitive but also the psychosocial and spiritual dimensions of students. This study was conducted to evaluate the effect of laughter yoga—an intervention that promotes inner awareness and emotional balance—on nursing students' perceptions of spiritual care and their level of spiritual well-being. The study was designed as a randomized controlled trial with a pretest–posttest design involving experimental and control groups. It was carried out during the 2024–2025 academic year in the Nursing Department of İzmir Demokrasi University, with a total sample of 60 third- and fourth-year nursing students. Participants were selected using a random number table and assigned to the experimental (n = 30) and control (n = 30) groups via the URN randomization method. The experimental group participated in laughter yoga sessions twice a week for four weeks, while no intervention was applied to the control group. Data were collected through face-to-face interviews using a Personal Information Form developed by the researchers, along with the Spirituality and Spiritual Care Rating Scale (SSCRS) and the Three-Factor Spiritual Well-Being Scale. Data analysis was conducted using SPSS version 23.0. The Shapiro-Wilk test was used to assess the normality of the scale scores. For normally distributed data, paired samples t-test was used for within-group comparisons, and independent samples t-test for between-group comparisons. The significance level was set at p < 0.05 for all analyses. The findings revealed that the laughter yoga intervention led to an increase in the scores of both scales in the experimental group. However, no statistically significant difference was observed between the experimental and control groups in terms of the SSCRS and Three-Factor Spiritual Well-Being Scale scores (p > 0.05). It is suggested that laughter yoga contributes positively to personal awareness and emotional relaxation, and therefore may be integrated into nursing education as a supportive practice. Future studies with larger samples and extended durations are recommended to more comprehensively evaluate the effects of laughter yoga on spiritual care perception and spiritual well-being.