Üniversite öğrencilerinin ilişki istikrarı ile sosyal ilgi, ilişkisel benlik saygısı ve maneviyatları arasındaki ilişki
The relationship between social interest, relational self-esteem, spirituality and relationship stability of university students
  1. Tez No: 527725
  2. Yazar: ŞERİFE KAYA AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada romantik ilişki yaşayan üniversite öğrencilerinin sosyal ilgi, ilişkisel benlik saygısı ve maneviyatları ile ilişki istikrarı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya 270 kadın, 130 erkek toplam 400 kişi katılmıştır. Verileri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Romantik İlişkilerde Adlerian Sosyal İlgi Ölçeği, Mizaç ve Karakter Envanteri'nin Kendini Aşma alt ölçeği ve İlişki Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, ANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ve Çoklu Regresyon Analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ilişki doyumu ve ilişki yatırımı cinsiyete bağlı olarak anlamlı bir fark göstermemiştir. Buna karşılık erkeklerin seçeneklerin niteliğini daha olumlu değerlendirdiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bir diğer sonuç ilişki istikrarının ilişki süresine göre anlamlı bir fark göstermediğidir. Bunun yanı sıra ilişki doyumu ile sosyal ilgi ve ilişkisel benlik saygısı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca ilişki yatırımı ile maneviyat, sosyal ilgi ve ilişkisel benlik saygısı arasında da pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Sosyal ilgi ve ilişkisel benlik saygısı ilişki doyumunu ve ilişki yatırımını yordamaktadır. Buna karşılık maneviyatın sadece ilişki yatırımını yordadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship of the university students living in romantic relationship between social interest, relational self-esteem, spirituality with relationship stability were examined. A total of 400 people, 270 females and 130 males participated in the research. In order to collect data Personal Information Form, Adlerian Social Interest Scale-Romantic Relationship Form (ASIS-RR), Self-Transcendence Scale subscale of Temperament and Character Inventory, Relational Assessment Questionnaire were used. Pearson Moments Correlation, Multiple Regression Analyze, ANOVA and T- test were used to analyze data. Result of the study indicated that there was no significant difference relationship satisfaction and relationship investment in terms of gender. On the other hand, it was seen that men had higher scores on the evaluation of the quality of alternatives. The other result of the study indicated that there was no significant difference relationship stability in terms of relationship duration. In addition, there were obtained positive and meaningful relationship between relationship satisfaction and social interest, relational self-esteem. Also there were obtained positive and meaningful relationship between ralationship investment and spirituality, social interest, relational self-esteem. Social interest and relational self-esteem predicted relationship satisfaction and relationship investment. Whereas it was seen that spirituality predicted only relationship investment. The findings of the present study were discussed in the light of the related literature.