The effect of the differentiated thinking skills curriculum on fifth grade students' cultural quotient and critical thinking skills
Farklılaştırılmış düşünme becerileri öğretim programının beşinci sınıf öğrencilerinin kültürel zeka ve eleştirel düşünme becerilerine etkisi
- Tez No: 835433
- Danışmanlar: PROF. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Bu doktora tezi, farklılaştırılmış düşünme becerileri öğretim programının beşinci sınıf öğrencilerinin kültürel zeka ve eleştirel düşünme becerilerine etkisini incelemektedir. Çalışma, çağdaş toplumun talepleri doğrultusunda kültürlerarası yeterliliği teşvik eden etkili öğretim yaklaşımlarına ilişkin içgörüler sunarak eğitim alanına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırma bulguları, eğitim uygulamalarını bilimsel kanıtlarla destekleyen stratejilerle öğretmenlerin süreçlerini zenginleştirerek öğrencilerin zihinsel gelişimini ve kültürel çeşitlilikle etkileşime girebilme yeteneklerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Tez, öğretim programda kültürel zeka ve eleştirel düşünme becerileri ile ilgili unsurları incelemekte ve bu unsurların standartların dar sınırlarının ötesinde açık bir şekilde dahil edilmesi gerekliliğine dikkat çekmektedir. Çalışma, deneysel araştırma, içerik analizi ve anket çalışmaları da dahil olmak üzere karma yöntemler kullanarak tasarlanan farklılaştırılmış öğretim programının etkinliğini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines the impact of the Differentiated Thinking Skills Curriculum on fifth-grade students' cultural quotient and critical thinking skills. The study aims to contribute to the field of education by providing insights into effective instructional approaches that promote cross-cultural competence in line with the demands of contemporary society. The research findings have the potential to inform educational practices, empower educators with evidence-based strategies and enhance students' intellectual growth and ability to engage with cultural diversity. The thesis explores the elements related to cultural quotient and critical thinking skills in the curriculum, highlighting the need for explicit inclusion of these elements beyond the narrow confines of standards. The study employs mixed methods, including experimental research, content analysis and survey studies, to evaluate the curriculum's effectiveness.