Mersin ilinde çiftçilerin risk toleransı ve finansal okuryazarlık düzeyi
Risk tolerance and financial literacy level of farmers in Mersin province
  1. Tez No: 835442
  2. Yazar: ŞİRİN HAYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada Mersin İli örneğinde çiftçilerin finansal okuryazarlık seviyeleri ve finansal risk toleranslarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma verileri Mersin İli'nde rastgele belirlenen 153 çiftçiden anket yöntemi ile toplanmıştır. Veri setine tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi ve hipotez testleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre çiftçilerin hem finansal okuryazarlık seviyeleri hem de finansal risk toleransları orta seviyede olup, çeşitli sosyoekonomik değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Araştırma sonuçları çiftçiler, politika yapıcılar ve araştırıcılar ile yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the financial literacy levels and financial risk tolerance of farmers in the Mersin Province example. Research data were collected by survey method from 153 randomly determined farmers in Mersin Province. Descriptive statistics, factor analysis and hypothesis tests were applied to the data set. According to the research results, both the financial literacy levels and financial risk tolerance of farmers are at medium levels and vary according to various socioeconomic variables. Research results can provide guidance to farmers, policy makers and researchers.