Süte H2, N2 VE CO2 eklenmesinin raf ömrüne etkileri
The effects of adding H2, N2 VE CO2 to milk on shelf life
- Tez No: 835443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUBİN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnsan beslenmesinde en önemli kaynağı teşkil eden süt, çiğ haldeyken mikroorganizmaların etkisiyle değişime uğrar, bozulma reaksiyonları gelişir ve raf ömrü azalır. İşlenmemiş haldeki sütün depolama süresinin geliştirilmesi günümüz süt işleme çalışmalarının önemli konularındandır. Bu kapsamda H 2 , N 2 ve CO 2 gazlarının süte eklenmesi ile sütün raf ömrü üzerine etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma kapsamanda çiğ süte H 2 , N 2 ve CO 2 gazları eklenmiş ve 0,1,2,3,4 ve 7. günlerde sütün pH, asitlik, redoks, L, a, b, laktoz, laktik asit ve asetik asit değerlerindeki değişimler takip edilmiştir. Çalışma sonucunda zaman geçtikçe pH değerlerinde azalmalar meydana gelmiştir. Çalışmanın son gününde en yüksek pH değeri (5,96) CO 2 eklenmiş örneklerde elde edilmiştir. Sütün asitlik değeri gün geçtikçe genel olarak artığı belirlenmiş olup, H 2 gazı eklenmiş örneklerde en düşük asitlik değeri belirlenmiştir. Sütün en düşük L değeri N 2 gazı eklenmiş süt örneklerinde, en düşük a değeri ise CO 2 gazı eklenen süt örneklerinde belirlenmiştir. En yüksek laktoz miktarı, en düşük laktik asit miktarı ve asetik asit miktarları CO 2 gazı ilave edilmiş süt örneklerinde belirlenmiştir. H 2 , N 2 gazları eklenmiş süt örneklerinde ve kontrol örneğinde asetik asit miktarlarında zamanla artış meydana geldiği belirlenmiştir. Sonuç olarak H 2 , N 2 ve CO 2 gazlarının süte eklenmesi ile sütün kimyasal, fiziksel ve kromatografik değerleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Milk, the most crucial source of human nutrition, is changed by the effect of microorganisms when it is raw, deterioration reactions develop, and its shelf life is reduced. Improving unprocessed milk's storage period is essential to today's milk processing studies. In this context, it is aimed to determine the effects of H 2 , N 2 , and CO 2 gases on the shelf life of milk by adding them to milk. Within the scope of the study, H 2 , N 2 , and CO 2 gases were added to the raw milk, and the changes in pH, acidity, redox, L, a, b, lactose, lactic acid, and acetic acid values of the milk were monitored on 0,1,2,3,4 and 7 days. As a result of the study, decreases in pH values occurred over time. On the last day of the study, the highest pH value (5.96) was obtained in the samples with CO 2 added. It was determined that the milk's acidity value generally increased daily, and the lowest acidity value was determined in the examples to which H 2 gas was added. The lowest L value of milk was determined in milk samples with N 2 gas added, and the lowest was in milk samples with CO 2 gas added. The highest amount of lactose, the lowest amount of lactic acid, and acetic acid were determined in milk samples to which CO 2 gas was added. It was determined that the amount of acetic acid increased over time in the milk samples to which H 2 and N 2 gases were added and in the control sample. As a result, it was determined that adding H 2 , N 2 , and CO 2 gases to the milk affected the milk's chemical, physical, and chromatographic values.