Çukurova koşullarında Adana-99 ekmeklik buğday çeşidinde bitki büyüme düzenleyicilerinin ve bitki sıklığının dane verimine etkisinin saptanması
Determining the effect of plant growth regulators and planting density on grain yield of Adana-99 bread wheat variety under Çukurova conditions
  1. Tez No: 835445
  2. Yazar: ŞERİF DEMİRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN BARUTÇULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, 2021/2022 buğday yetiştirme mevsiminde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama alanında yürütülmüştür. Çalışmada Adana-99 ekmeklik buğday çeşidinin 300, 500 ve 700 bitki sıklığı, bitkilere farklı gelişme dönemlerinde olara klormekuatklorit ve Naftalinasetik asit püskürtülerek dane verimine olası etkiler araştırılmıştır. Dane veriminde en önemli artış, 300 bitki sıklığında 802 g m-2 ile NAA-40 uygulamasında saptanırken bunu 769 ve 760 g m-2 dane verimi, 700 bitki sıklığında NAA-32 ve NAA-30+KMK-32 uygulamalarında gerçekleşmiştir. Metrekarede dane sayısı ise dane verimi için verilen yukarıdaki uygulamalarda benzer eğilim göstermiş, dane ağırlığına ise uygulamaların etkisi önemli bulunmamıştır. Bu çalışmada, dane verimi ile verim öğerleri arasındaki ilişkide metrekarede dane sayısının dane verimini belirleyici olduğu, bunun da bayrak yaprak çıkışı döneminde NAA uygulaması ile sağlandığı ortaya çıkmıştır. Bu sonuca göre, ekmeklik buğday yüksek dane verimi için üreticilerinin buğday bitkisine, bayrak yaprak çıkışı döneminde NAA uygulaması yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the Research and Application area of Çukurova University Faculty of Agriculture, Department of Field Crops during the 2021/2022 wheat growing season. The study aimed to investigate the effects of different planting densities (300, 500, and 700 plants/m²) and foliar applications of plant growth regulators (chlormequat chloride and Naphthaleneacetic acid) at various growth stages on the grain yield of the Adana-99 bread wheat variety. The most significant increase in grain yield (802 g/m²) was observed with NAA-40 application at a density of 300 plants/m². Meanwhile, grain yields of 769 and 760 g/m² were recorded with NAA-32 and NAA-30+KMK-32 applications, respectively, at a density of 700 plants/m². The number of grains per square meter exhibited a similar trend in the aforementioned applications for grain yield, while the effect of these applications on grain weight was found to be non-significant. This study revealed that the number of grains per square meter plays a crucial role in determining grain yield in the relationship between grain yield and yield components. This was achieved through the application of NAA during the flag leaf emergence stage. Based on these results, it is recommended that producers should apply NAA during the flag leaf emergence stage to attain higher grain yields in bread wheat.