Matematik öğretiminde çokkültürlü eğitim ve ters yüz sınıf modeli ile öğrencilerin hoşgörü değerine yönelik farkındalıklarını ve matematik muhakeme becerilerini geliştirmeye yönelik eylem araştırması
Action research on developing students' tolerance awareness and mathematical reasoning skills with multicultural education and flipped classroom model
  1. Tez No: 835456
  2. Yazar: FIRAT KILAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu araştırmanın amacı matematik öğretiminde çok kültürlü eğitim ve ters yüz sınıf modeline dayalı öğretiminin altıncı sınıf öğrencilerinin hoşgörü değerine yönelik farkındalıklarını ve matematik muhakeme becerilerini geliştirmek ve öğretimde karşılaşılan sorunları gidermek için uygulanan eylem araştırmasının sonuçlarını değerlendirmektir. Araştırmanın katılımcılarını 23 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılarak belirlenmiştir. Veri toplama araçları olarak hoşgörü değerine yönelik farkındalık düzeyi belirleme formu ve matematik muhakeme becerisine yönelik farkındalık düzeyi belirleme formu, kişisel bilgiler formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formları ile kamera kaydı, öğrenci öz-değerlendirme formu, senaryolar, araştırmacı ve öğrenci günlükleri kullanılmıştır. Araştırma 2021-2022 öğretim yılının bahar döneminde üç döngü ve altı eylem planı olarak gerçekleştirilmiştir. Eylem araştırmasına başlamadan önce mevcut durumu belirlemek için öğrencilerle odak grup görüşmeleri yapılmış ve bu görüşmeler temel alınarak senaryolar oluşturularak öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmada hoşgörü değerine yönelik farkındalık kazandırmak için çok kültürlülüğün alt boyutlarına yönelik etkinlikler ve senaryolar hazırlanmıştır. Bu etkinlikler ve senaryolar altı hafta boyunca matematik derslerinde araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin matematik muhakeme becerilerini geliştirmek için araştırmacı tarafından geliştirilen etkinlikler uygulanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi kullanarak analiz edilmiştir. Araştırmada geçerlik için uzman görüşleri ve güvenirliğin sağlanması için katılımcılarla uzun süreli etkileşim, sürekli gözlem, çeşitleme, katılımcı dürüstlüğünü destekleyici çalışmalar, tekrarlı sorgulamalar, kısa aralıklı toplantılar, meslektaş değerlendirmeleri ve kodlayıcılar arası güvenilirlik katsayısı hesaplama yöntemleri kullanılmıştır. Senaryoların dereceli puanlama anahtarı ile analizinden elde edilen bulgular öğrencilerin hoşgörü değeri ve matematik muhakeme becerilerinin eylem araştırmasından önce düşük düzeyde olduğunu göstermiştir. Eylem araştırmasının sonunda uygulanan senaryolardan elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin eylem araştırması sonrasında çok kültürlülüğün kültür, ırk-köken, cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, dil, inanç farklılığı alt boyutlarına yönelik hoşgörü farkındalıklarının arttığı bulunmuştur. Ayrıca eylem araştırması sonunda yapılan görüşmeler sonucunda öğrenciler eylem araştırması öncesine göre insanları daha iyi anladıklarını ve insanlara karşı daha hoşgörülü olduklarını belirtmişlerdir. Ayrıca sonuçlar matematik muhakeme becerisinin tahmin etme, rutin olmayan problemlerin çözümü, örüntüleri tanıma, çözüm için mantıklı yollar geliştirme, aynı verinin farklı gösterimi ve genelleme becerilerinde öğrencilerin gelişim gösterdiğini ancak çözüm yolunun doğruluğuna karar verme alt becerisinde gelişim göstermediklerini ortaya çıkarmıştır. Eylem araştırması sonunda yapılan görüşmeler sonucunda öğrenciler, matematik muhakeme becerisine yönelik yapılan etkinlikler ile matematik dersini daha iyi anladıklarını ve derse olan ilgilerinin arttığını belirtmişlerdir. Ayrıca öğrencilerle yapılan görüşmeler sonucunda öğrenciler ters yüz sınıf modeli ile yapılan dersin geleneksel sınıf modeline göre daha eğlenceli ve faydalı olduğunu belirtmişlerdir. Elde edilen bulgular ışığında çok kültürlü matematik öğretimi ve muhakeme becerilerinin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the results of an action research applied to improve sixth-grade students' awareness of tolerance values and mathematical reasoning skills, and to address the problems encountered in teaching, by implementing multicultural education and flipped classroom model-based teaching in mathematics education. The participants of the study consisted of 23 sixth-grade students who were selected through purposive sampling method using criterion sampling. The data collection tools used were forms to determine the awareness level of tolerance values and mathematical reasoning skills, a personal information form, semi-structured interview forms, camera recordings, student self-assessment forms, scenarios, and researcher and student journals. The research was conducted as three cycles and six action plans during the spring semester of the 2021-2022 academic year. Prior to the action research, focus group discussions were held with students to determine the current situation, and scenarios were created based on these discussions and applied to the students. In the research, activities and scenarios were prepared for the sub-dimensions of multiculturalism to raise awareness towards the value of tolerance. These activities and scenarios were applied by the researcher during mathematics classes for six weeks. In addition, activities developed by the researcher were implemented to improve students' mathematical reasoning skills. The obtained data was analyzed using content analysis. In the research, expert opinions were obtained for validity and long-term communication with participants, continuous observation, variation, supportive activities for participant honesty, repeated questioning, short interval meetings, peer evaluations, and intercoder reliability coefficient calculation methods were used to ensure reliability. The findings obtained from the analysis of scenarios using the graded scoring key have shown that the tolerance value and mathematical reasoning skills of the students were at a low level before the action research. According to the results obtained from the scenarios applied at the end of the action research, it has been found that students' awareness of tolerance towards the sub-dimensions of multiculturalism, such as culture, race-ethnicity, gender, socio-economic level, language, and belief differences, increased after the action research. Furthermore, according to the interviews conducted at the end of the action research, students stated that they understood people better and became more tolerant towards them compared to before the action research. Additionally, the results revealed that students showed improvement in predicting, solving non-routine problems, recognizing patterns, developing logical ways for solving, presenting the same data in different forms, and generalization skills in mathematical reasoning, but did not show improvement in the sub-skill of deciding the correctness of the solution. According to the interviews conducted at the end of the action research, students also mentioned that they better understood the math lesson and became more interested in it due to the activities related to mathematical reasoning. Furthermore, in the interviews conducted with the students, they stated that the inverted classroom model was more enjoyable and useful than the traditional classroom model. Based on the findings, recommendations have been made for the development of multicultural mathematics education and reasoning skills.