Cumhuriyet dönemi eğitim politikalarının Ağrı iline olan yansımaları (1923-1960)
Reflections of educational policy of the Republic period to Ağrı province (1923-1960)
- Tez No: 835473
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ATABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Gazi Mustafa Kemal Paşa liderliğinde Anadolu halkının topyekûn katılımıyla gerçekleştirilen Milli Mücadele hareketinin başarıya ulaşmasının ardından 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Cumhuriyet rejiminin ilelebet payidar kalması için toplumun kalkınması siyasi, sosyal ve ekonomik atılımlar dışında ancak eğitim ile mümkün olabilirdi. Okuryazar oranının %10'u bulduğu bir toplumda ilk önce okuryazar oranını yükseltmek amaçlı reformlar gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte eğitimi ülkenin en ücra köşesine kadar yaygınlaştırma politikası takip edilmiştir. Cumhuriyet dönemi (1923-1960) eğitim politikalarının uygulanmaya çalışıldığı Doğu vilayetlerinden biri de Ağrı'dır. Ağrı, Cumhuriyet'ten önce eğitim alanında nicel ve nitel olarak gerilerde olup, toplumun %90'nından fazlası okuryazar değildi. Cumhuriyet döneminde Ağrı'da 1924'te ilkokul, 1934'te Ortaokul, 1953'te lise açılmıştır. Ağrı'da kurulan mesleki ve teknik eğitim kurumları ile ilin ihtiyaç duyduğu alanlarda kalifiye eleman yetiştirilmiştir. İlde kurulan eğitim kurumları Ağrı'nın sosyo-kültürel ve ekonomi dokusunu desteklemiştir. Doğu'nun en ücra illerinden biri olan Ağrı'ya eğitime dönük yatırım ve sosyal yardımlaşmalar ile Ağrı'da kültürel atmosfer geliştirilmiştir.“Cumhuriyet Dönemi Eğitim Politikalarının Ağrı İline olan Yansımaları (1923-1960)”adlı bu tez çalışması, Giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Bu çalışma, Cumhuriyet'in ilan yılı olan 1923'ten Demokrat Parti (DP) iktidarının son bulduğu 1960 yılına kadar geçen süre zarfındaki eğitim politikalarının Ağrı iline olan yansımalarını ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet Arşivi belgeleri, TUİK istatistikleri, TBMM Zabıt Cerideleri ve ulusal ve yerel basın haberlerinin yanı sıra konu ile ilgili temel kaynaklardan istifade edilmiştir. Bu çalışma nitel bir çalışma olup, veriler doküman analizi tekniği kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the success of the War of Independence movement, which was carried out with the total participation of the Anatolian people under the leadership of Gazi Mustafa Kemal Pasha, the Republic of Turkey was established on October 29, 1923. In order for the Republican regime to survive forever, the development of society could only be possible through education, apart from political, social and economic breakthroughs., the education-politics dilemma has reduced the quality of education. Ağrı is one of the Eastern provinces where the education policies of the Republican period (1923-1960) were tried to be implemented. Before the Republic period, Ağrı was behind both quantitatively and qualitatively in the field of education, and more than 90% of the society was illiterate. During the Republican period, a primary school was opened in Ağrı in 1924, a secondary school in 1934, and a high school in 1953. With the vocational and technical education institutions established in Ağrı, qualified personnel were trained in the areas needed by the province. Educational institutions established in the province supported the socio-cultural and economic fabric of Ağrı. The cultural atmosphere has been developed in Ağrı, one of the most remote provinces of the East, with investments in education and social assistance. This thesis study titled“Reflections of Republican Era Education Policies on Ağrı Province (1923-1960)”consists of an Introduction and two chapters. The study, was prepared to reveal the reflections of educational policies on the province of Ağrı from 1923, the year of the proclamation of the Republic, until 1960, when the Democratic Party (DP) government ended. In the research, primary sources on the subject were used, as well as the Presidency State Archives Republic Archive documents, TUIK statistics, Grand National Assembly of Turkey Minutes, and national and local press news. This study is a qualitative study and the data was obtained using the document analysis technique.