Muhasebe meslek mensuplarının vergi aflarına ilişkin görüş ve beklentilerinin değerlendirilmesi: Adana ili örneği
Evaluation of accounting professional's opinions and expectations regarding tax implementation: The case of Adana
  1. Tez No: 835485
  2. Yazar: ELİF ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TEMELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Vergi afları, devletler tarafından kullanılan mevcut bir ekonomik araçtır. Devletler, vergi affı uygulamaları ile hem kamu gelirlerini arttırabilmektedir hem de hazinedeki paranın azalmasını önleyebilmektedir. Vergi affı uygulamalarına genellikle gelişmekte olan ülkeler müracaat etmektedir. Çünkü; vergi afları, kamu alacağının kısa sürede tahsil edilmesine ve vergi yargısının iş yükünün hafiflemesine olanak sağlamaktadır. Ancak vergi aflarının bu şekilde faydaları olsa da, vergi uyumunu olumsuz etkilemesi, mükelleflerde yeni af beklentisi oluşturmasından kaynaklı mükelleflerin vergi yükümlülüklerini yerine getirmemelerine neden olması gibi olumsuz etkileri de mevcuttur. Bu çalışmayla, muhasebe meslek mensuplarının vergi afları hakkındaki görüş ve beklentilerinin değerlendirebilmesi amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için Adana ilinde aktif bir şekilde faaliyet gösteren 357 adet Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM)'e anket uygulanmıştır. Anket formu 2 bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümünde meslek mensuplarının demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorulara, ikinci bölümünde ise vergi aflarına ilişkin görüş ve beklentilerini tespit etmeye yönelik ölçeğe yer verilmiştir. Katılımcıların verdiği yanıtlara göre elde edilen bulguların SPSS 22 paket programı ile analizi gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların bildirdikleri görüşler doğrultusunda; muhasebe meslek mensuplarının vergi aflarına karşı olmadıkları, vergi aflarının mevcut düzende hedeflenen başarıya ulaşamadığı sonucuna varılmıştır. Buna göre katılımcılar, vergi yükümlülüğünü yerine getiremeyen mükelleflere vergi afları sayesinde kolaylık sağlandığını, kamu alacaklarının kısa sürede tahsil edilmesine imkan sağladığını savunmaktadırlar. Vergi afları ile birlikte çok yüksek bir oranda olmasa da vergi aflarının işletmelerin kayıt düzeninde iyileşmelere neden olduğu da desteklenmektedir. Katılımcıların ifadelere ilişkin görüşleri ile demografik özellikleri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunup bulunmadığı da parametrik testlerle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to evaluate the opinions of accounting professionals about tax amnesties. In order to achieve this aim, a question naire was applied to 357 the SMMM operating in Adana. The questionnaire form consist of 2 parts. In the first part of the questionnaire, questions to determine the demographic characteristics of the professionals, and in the second part, the scale to determine their views and expectations about tax amnesties were included. The data obtained according to the answers given by the participants were analyzed using the SPSS 22 package program. In line with the opinions of the participants, it was concluded that accounting professionals are not against tax amnesties and that tax amnesties do not achieve the targeted success in the current order. Accordingly, the participants argue that tax amnesties provide convenience to taxpayers who can not fulfill their tax obligations and enable the collection of public receivables in a short time. It is also supported that tax amnesties cause improvements in the registration order of enterprises, although not at a very high rate to get her with tax amnesties. Whether there is a significant relationship between the opinions of the participants about the expressions and their demographic characteristics was also investigated with parametrictests.