Mahkûmların suç işleme sebepleri ve dindarlık düzeyleri (Diyarbakır cezaevi örneği)
The reasons of prisoners and the levels of religiousness (Diyarbakır prison example)
- Tez No: 835491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAFA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanlık tarihiyle paralel seyir izleyen suç ve ceza kavramlarının dini boyutuyla incelenmesi üzerine bugüne kadar birçok araştırma göze çarpmakla beraber bu konuda cezaevinde yapılan çalışma konusundaki belgeler yeterli derecede mevcut değildir. Bu konu da yapılan sınırlı araştırmaların ışığında anlaşıldığı üzere suç işleme ile dindarlık düzeyleri arasında bir bağ bulunmaktadır. Bu bağ genel olarak negatif yönlü bir seyir izlemektedir. Dindarlık düzeyinin azalması ile suç işleme oranında artış görülmektedir. Tezimizin genel amacı ise mahkûmların suç işleme sebeplerini ortaya koyarak ceza infaz kurumuna girdikten sonra dindarlık düzeylerinde ortaya çıkan farklılığı belirlemektir. Birinci bölümde konuya giriş yapılmış ve alt başlıklarda kapsam, sınırlılık, önem vb. konular açıklığa kavuşturulmuştur. Başlangıçta suç ve ceza kavramları çalışmamızda açıklanmış olup ardından bu iki kavramın tarihsel süreciyle ilgili bilgiler toplanıp Türk tarihiyle ilişkilendirilerek kısa açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde din ve dindarlık konuları üzerinde durulmuş ve dinde suç ve cezanın yeri saptanmaya çalışılmıştır. 3 semavi din ve ardından diğer dinler adı altında dinlerdeki suç ve ceza olguları açıklanmaya çalışıp örneklendirilmiştir. Dördüncü bölümde din ve dindarlık ile suç ve ceza arasında ilişki kurulmaya çalışılmış ve beşinci bölümde Diyarbakır cezaevinde yapılan anket çalışması ve mahkûmların bu çalışmada verdikleri cevaplar Tablolara aktarılıp çıkan sonuçlar açıklanmıştır. Çalışmamızın sonunda elde edilen bulgular genel olarak sonuç kısmında aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although there are many studies on the religious dimension of the concepts of crime and punishment, which follow a parallel course with the history of humanity, there are not enough arguments for the study done in prison on this subject. As it is understood in the light of the limited research on this subject, there is a link between committing a crime and levels of religiosity. This link generally follows a negative trend. With the decrease in the level of religiosity, there is an increase in the rate of committing crimes. The general purpose of this thesis is to determine the accuracy level of this idea. In the first chapter, the subject has been introduced and the scope, limitation, importance etc. issues have been clarified in the sub-titles. In the second, the concepts of crime and punishment were explained in our study, and then information about the historical process of these two concepts was collected and brief explanations were made by relating them to Turkish history. In the third part, the subjects of religion and religiosity were emphasized and the place of crime and punishment in religion was tried to be determined. Under the name of 3 monotheistic religions and then other religions, crime and punishment phenomena in religions are tried to be explained and exemplified. In the fourth part, it was tried to establish a relationship between religion and religiosity and crime and punishment, and in the fifth part, the survey conducted in Diyarbakır prison and the answers given by the prisoners to this study were transferred to tables and the results were explained. The findings of the studies carried out at the end of our study are generally presented in the conclusion part.