Lumpy skin disease virus enfeksiyonlarina karşi hazirlanan homolog neethling suşu ve heterolog bakirköy koyun çiçek virus suşu aşilarinin yan etkileri ve bağişiklik düzeylerinin araştirilmasi
Investigation of side effects and immunity levels of homolog neethling strain and heterologous bakirkoy sheep pox virus strain vaccines against lumpy skin disease virus infections
  1. Tez No: 835512
  2. Yazar: CUMHUR ADIAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Lumpy Skin Disease enfeksiyonlarına karşı mücadelede kullanılan aşıların oluşturdukları bağışıklık düzeyleri ve olası yan etkileri, aşılama stratejisinin belirlenmesi açısından son derece önem arz etmektedir. Bu araştırma ile LSD enfeksiyonuna karşı ülkemizde ilk defa kullanılmaya başlanan homolog LSD aşısı ile heterolog Koyun çiçek virusu aşısının, büyükbaş hayvanlarda oluşturdukları humoral ve hücresel bağışıklık düzeyleri ve olası yan etkiler açısından değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada her iki grup için 20' şer adet 4-12 aylık, LSD enfeksiyonuna karşı antikor taşımayan kültür ırkı hayvanlar kullanıldı. Homolog ve heterolog aşıların uygulanmasının ardından belirlenen günlerde olası virus saçılımını belirlemek amacıyla 320'şer adet burun svabı, göz svabı, kıl folikülü ve tam kan alındı. Humoral immun yanıt analizlerinde kullanılmak üzere 360 adet kan serumu ve flow sitometri analizlerinde kullanılması amacıyla 240 adet tam kan alındı. Hastalık benzeri yan etkinin değerlendirilmesinde heterolog aşılama grubunda lokal veya genel şişkinlikler gözlenmemiştir. Homolog aşı uygulanan hayvan grubunda yer alan 10 adet hayvanda 9.gün başlayan ve 14 gün boyunca aşı bölgelerinde lokal şişkinlik oluşmuş, bu kısımlardan alınan kıl folikülü ve deri kazıntıları numunelerinde viral nükleik asit varlığı PCR ile tespit edilememiştir. ELISA ile humoral immun yanıt tespitinde heterolog aşı uygulanan grupta 90.günde 1 adet hayvanda antikor yanıtı belirlenmiştir. Homolog aşı grubunda ise 21. günden itibaren 2 hayvanda tespit edilmeye başlayan antikor yanıtları, 60. ve 90. günde 16 adet hayvanda belirlenmiştir. Nötralizasyon testi kullanılarak değerlendirilen humoral immun yanıt heterolog aşı ile aşılanan grupta 90. günde 1 adet hayvanda belirlenmiştir. Homolog aşı ile aşılanan grupta 14. günde 4 hayvanda tespit edilen antikorlar 35. ve 60. günlerde 16 hayvanda tespit edilmiştir. Hücresel immun yanıt değerlendirilmesinde kullanılan CD4/CD8 oranlarında humoral aşı ile aşılanan grupta istatitiki açıdan önemli bir yükselme tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ülkemizde kullanılan aşıların değerlendirilmesinde homolog LSD aşılarının daha yüksek oranda bir humoral ve hücresel immun yanıt oluşturduğu, lokal şişkinlik dışında yan etki oluşturmadığı tespit edilmiştir. Daha kesin sonuçlar elde etmek için, hücresel immun yanıt tespitinde farklı analiz tekniklerinin kullanılması ve aşılanan hayvanlarda challange uygulamaları yapılarak aşıların koruyuculuğu konusunda daha güvenilir bilgiler elde edilmesi gerektiği kanısına varılmıştır
Özet (Çeviri)
The immunity levels and possible side effects of vaccines used in the fight against Lumpy Skin Disease infections are extremely important in determining the vaccination strategy. This research aimed to evaluate the homologous LSD vaccine and the heterologous Sheeppox virus vaccine, which were used for the first time in our country against LSD infection, in terms of the humoral and cellular immunity levels and possible side effects in cattle. In the study, 20 animals, aged 4-12 months, that did not carry antibodies against LSD infection, were used for both groups. Following the administration of homologous and heterologous vaccines, 320 nasal swabs, eye swabs, hair follicles and whole blood were taken on the determined days to determine possible virus shedding. 360 blood serum samples were taken to be used in humoral immune response analyzes and 240 whole blood samples were taken to be used in flow cytometry analyses. In the evaluation of disease-like side effects, no local or general swelling was observed in the heterologous vaccination group. In 10 animals in the animal group to which the homologous vaccine was applied, local swelling occurred in the vaccination areas starting on the 9th day and continuing for 14 days. The presence of viral nucleic acid could not be detected by PCR in the hair follicle and skin scraping samples taken from these parts. In the detection of humoral immune response by ELISA, an antibody response was detected in 1 animal on the 90th day in the group administered the heterologous vaccine. In the homologous vaccine group, antibody responses began to be detected in 2 animals on the 21st day and were detected in 16 animals on the 60th and 90th days. The humoral immune response evaluated using the neutralization test was determined in 1 animal on the 90th day in the group vaccinated with the heterologous vaccine. In the group vaccinated with the homologous vaccine, antibodies detected in 4 animals on the 14th day were detected in 16 animals on the 35th and 60th days. A statistically significant increase was detected in the CD4/CD8 ratios used in the evaluation of cellular immune response in the group vaccinated with humoral vaccine. As a result, in the evaluation of the vaccines used in our country, it was determined that homologous LSD vaccines produced a higher rate of humoral and cellular immune response and did not cause side effects other than local swelling. It was concluded that in order to obtain more accurate results, different analysis techniques should be used to detect the cellular immune response and more reliable information about the protection of vaccines should be obtained by applying challenges to vaccinated animals