Ali Fuad Başgil'de Batı ve demokrasi
- Tez No: 835516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEB ÇAĞLIYAN İÇENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
20. yüzyılın önemli Türk fikir adamları arasında yer alan Ali Fuad Başgil'in demokrasi, hürriyet ve laiklik gibi konularda ortaya koyduğu fikirleri günümüzde hâlâ cazibesini sürdürmektedir. Yapılan yeni çalışmalarla derinleşen Başgil literatürü, ağırlıklı olarak onun muhafazakâr-milliyetçi kimliğine yoğunlaşmaktadır. Türk siyasal düşüncesinde dönem dönem mütereddit yaklaşılan demokrasiyi, bireyin mânevî olgunluğundan yola çıkarak, hürriyet, adalet ve eşitlik üzerinde yükselen bir rejim olarak tasvir etmesi, Başgil çalışmalarında gözden kaçırılan bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, Başgil'in“ince medeniyet”olarak nitelediği Batı medeniyetine bakışını ve ondan ilham alarak demokrasiyi kavramsallaştırmasını merkeze almaktadır. Batı demokrasisini mânevî temelleri üzerinden ele alması, bu bakış açısıyla ve birey-toplum-devlet seviyelerinde çeşitli müesseselere atıfla ortaya koyduğu kapsamlı demokrasi tasavvuru, Türk düşünce dünyasında incelenmeye değer bir özgünlüktedir. Bu açıdan bu çalışma, Başgil'in Batı ve demokrasi kavramlarını mezcederek geliştirdiği ve yaşadığı dönemi aşan geniş perspektifini analiz ederek Türk muhafazakâr düşüncesinde Batı ve demokrasi birlikteliğinin mümkünlüğünü tartışmaya dâhil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The ideas of Ali Fuad Başgil, one of the prominent Turkish intellectuals of the 20th century, on issues such as democracy, freedom, and secularism are still attractive today. The literature on Başgil deepened with recent studies mainly focuses on his conservative-nationalist identity. It is an overlooked point in the studies on Başgil that, grounding on the spiritual maturity of the individual, he portrays democracy, which has been approached hesitantly from time to time in Turkish political thought, as a regime that rises on freedom, justice and equality. This study centers on Başgil's view of Western civilization, which he describes as“fine civilization”, and his conceptualization of democracy inspired by it. Başgil's dealing with Western democracy on its spiritual foundations and with this point of view his comprehensive conception of democracy he put forward with reference to various institutions at the levels of the individual-society-state, is an originality worth examining. In this respect, this study incorporates the possibility of the togetherness of the West and democracy in Turkish conservative thought to the discussion by analyzing Başgil's broad and ahead of his time perspective, which he developed by combining the concepts of the West and democracy.