Obstetrik brakial pleksus paralizili çocuklarda gövde kontrolü, üst ekstremite propriosepsiyonu ve üst ekstremite fonksiyonu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of relationships between trunk control, upper extremity proprioception, and upper extremity function in children with obstetric brachial plexus paralysis
  1. Tez No: 835560
  2. Yazar: FATMA AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NUMANOĞLU AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma Obstetrik Brakial Pleksus Paralizi'li (OBPP) çocuklarda gövde kontrolü, üst ekstremite propriosepsiyonu ve üst ekstremite fonksiyonu arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya 5-18 yaş arası araştırmaya katılmaya gönüllü olan 26 OBPP'li çocuk ile tipik gelişim (TG) gösteren 26 çocuk dahil edildi. Katılımcıların gövde kontrolü Gövde Etkilenim Ölçeği (GEÖ) ile değerlendirildi. Üst ekstremite fonksiyonları; Gilbert ve Raimondi Değerlendirme Sistemi, Modifiye Mallet Sınıflandırma Sistemi, Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (PÖDE), Çocukların El Kullanım Deneyimi Anketi (ÇEDA) kullanılarak değerlendirildi. Dengeleri Pediatrik Denge Ölçeği (PDÖ) ile değerlendirildi. Propriosepsiyon ölçümleri her iki grupta bilateral olarak Baseline Bubble İnclinometer cihazı ile yapıldı. Gruplar arası farkların karşılaştırılması için Bağımsız Örneklem T Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between trunk control, upper extremity proprioception and upper extremity function in children with Obstetric Brachial Plexus Paralysis (OBPP). The study included 26 children with OBPP between the ages of 5 and 18 who volunteered to participate in the study, and 26 children with typical development (TG). The trunk control of the participants was evaluated with the Trunk Impairment Scale (TIS). Upper extremity functions; It was assessed using the Gilbert and Raimondi Assessment System (PEDI), and the Children's Hand Use Experience Questionnaire (CHUEQ). Their balance was evaluated with the Pediatric Balance Scale (PBS). Proprioception measurements were made bilaterally in both groups with the Baseline Bubble Inclinometer device. Independent Sample T Test and Mann-Whitney U Test were used to compare the differences between groups.