Ülseratif kolit hastalarında over rezervinin değerlendirilmesi
Assessment of ovarian reserve in ulcerativecolitis patients of reproductive age
- Tez No: 835559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ÖZGE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada otoimmün bir hastalık olan ülseratif kolitte yumurtalık rezervinde azalma olup olmadığını tespit etmek amaçlandı. MATERYAL VE METOD: Bu çalışma 28 Eylül 2023 – 28 Kasım 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran 84 hastayı içeren tanımlayıcı, randomize, prospektif bir çalışmadır. Çalışmaya 40'ı olgu, 44'ü kontrol olmak üzere toplamda 84 hasta dahil edilmiştir. Olgu grubunu 18-45 yaş arası endoskopik biyopsi ile tanı alan ülseratif kolit hastaları, kontrol grubunu düzenli menstrüel siklusları olan 18-45 yaş arası herhangi bir otoimmün hastalığı bulunmayan kadın hastalar oluşturdu. Her hastanın menstrüal siklusun 3. gününde ultrasonografiyle bakılan antral folikül sayısı ve endometrial kalınlığı kaydedildi. Sistemde son 6 ayda hormon paneli mevcut olanlar kaydedildi, olmayanlardan ise tarafımızca İnvitro laboratuvarında çalıştırılmak üzere hormon paneli istendi ve sonuçlar kaydedildi. BULGULAR: Ülseratif kolit hastalarının yaş ortalaması 32 ± 7, kontrol hastalarının yaş ortalaması 32 ± 6 idi ve iki grup arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0.936). Ülseratif kolit hastalarının VKİ(Vücut Kitle İndeksi) ortalaması 23.2 ± 4.0 kg/𝑚2, kontrol hastalarının VKİ ortalaması 25.0 ± 4.1 kg/𝑚2 idi ve iki grup arasındaki fark istatiksel olarak anlamlıydı (p=0.048). Ülseratif kolit hastalarının AMH(Antimüllerian Hormon) ortancası 0.87 (0.01-4.40) pg/mL, kontrol hastalarının AMH ortancası 1.94 (0.01-8.28) pg/mL idi ve iki grup arasındaki fark istatiksel olarak anlamlıydı (p=0.005). Ülseratif kolit hastalarının toplam folikül sayısı ortancası 8 (0-19), kontrol hastalarının toplam folikül sayısı ortancası 12 (3-29) idi ve iki grup arasındaki fark istatiksel olarak anlamlıydı (p=0.004). SONUÇ: Çalışmamız reprodüktif çağdaki kadınlarda ülseratif kolit hastalığının antral Folikül Sayısı ve serum AMH düzeylerinde sağlıklı kadınlara kıyasla belirgin bir azalmaya sebep olduğunu gösterdi. Ülseratif kolit hastalarında over rezervi değerlendirilmelidir. Prematür Over Yetmezliği ve İnfertilite açısından ülseratif kolit hastalarının takip tedavi ve yönlendirilmesi yapılmalıdır. Bu bağlamda geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Ülseratif kolit, AMH, Over Rezervi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to determine whether there is a decrease in ovarian reserve in ulcerative colitis, which is an autoimmune disease. MATERIALS AND METHODS: This descriptive, randomized, prospective study included a total of 84 patients who presented to the Gynecology Clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology at Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, Health Sciences University, between September 28, 2023, and November 28, 2023. The study included 40 cases and 44 control patients, totaling 84 patients. The case group consisted of ulcerative colitis patients diagnosed by endoscopic biopsy aged between 18-45 years, while the control group comprised female patients aged 18-45 years without any autoimmune diseases. The antral follicle count and endometrial thickness were recorded by ultrasound on the 3rd day of each patient's menstrual cycle. Those who had a hormone panel in the last 6 months were recorded in the system, and those who did not have a hormone panel were requested to be run in the Invitro laboratory and the results were recorded. RESULTS: The average age of ulcerative colitis patients was 32 ± 7, and the average age of control patients was 32 ± 6, with no statistically significant difference between the two groups (p=0.936). The average Body Mass Index (BMI) of ulcerative colitis patients was 23.2 ± 4.0 kg/m2, while the average BMI of control patients was 25.0 ± 4.1 kg/m2, and there was a statistically significant difference between the two groups (p=0.048). The median Anti-Müllerian Hormone (AMH) level for ulcerative colitis patients was 0.87 (0.01-4.40) pg/mL, and for control patients, it was 1.94 (0.01-8.28) pg/mL, with a statistically significant difference between the two groups (p=0.005). The median total follicle count for ulcerative colitis patients was 8 (0-19), while for control patients, it was 12 (3-29), and there was a statistically significant difference between the two groups (p=0.004). ONCLUSION: Our study showed that ulcerative colitis disease causes a significant decrease in Antral Follicle Count and serum AMH levels in women of reproductive age compared to healthy women. Based on these findings, we believe that awareness of the reproductive potential of ulcerative colitis patients can be increased through early assessment of ovarian reserve. We recommend providing information about fertility preservation to ulcerative colitis patients with decreased ovarian reserve, advising ulcerative colitis patients who desire pregnancy to plan for pregnancy at an early age, and planning follow-up and treatment for patients with decreased ovarian reserve in terms of the risk of premature ovarian insufficiency. KEYWORDS: Ulcerative colitis, AMH, Ovarian Reserve