Covid-19 salgınının ekonomi büyüme ve e-ticarete etkisi
The impact of the covid-19 pandemic on economic growth and e-commerce
  1. Tez No: 835562
  2. Yazar: FİGEN KOMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Covid-19 salgını Çin'de başlayarak kısa bir süre içerisinde dünya üzerinde hemen hemen tüm ülkeleri etkisi altına almıştır. Salgının tam olarak durdurulamaması, ülkelerin salgının yayılmasını önlemeye yönelik aldığı tedbirleri uygulamaya başlamalarına sebep olmuştur. Kişiler arasında olan etkileşimlerin azaltılmasına yönelik alınan bu tedbirler hizmet sektörü başta olmak üzere pek çok sektör faaliyetini ciddi bir şekilde azaltmış ve bazılarını tamamen durdurmuştur. Bu nedenle salgın gerek gelişmiş ülkelerde gerekse gelişmekte olan ülkelerde ekonomi büyüme oranlarına ciddi bir etki bırakmıştır. Covid-19 salgın sürecinin getirdiği bir zorunluluk olan kısıtlama ve karantina uygulamaları insanların tüketim alışkanlıkları üzerinde ciddi bir etki bırakmıştır. Geleneksel ticaretten e-ticaret sistemine yönlendiren bu durum ekonomi üzerinde e-ticaret etkisini hatırı sayılır biçimde göstermiştir. Bu çalışmada Covid-19 salgınının ekonomi büyümesi ve e-ticarete olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic began in China and affected almost all countries in the world within a short period of time. The inability to fully stop the epidemic has caused countries to start implementing the measures they have taken to prevent the spread of the epidemic. These measures taken to reduce interactions between people have seriously reduced many sector activities, especially in the service sector, and stopped some of them completely. Dec. For this reason, the epidemic has had a serious impact on the economic growth rates both in developed countries and in developing countries. Restriction and quarantine practices, which are a necessity imposed by the Covid-19 pandemic process, have left a serious impact on people's consumption habits. This situation, which leads from traditional commerce to the e-commerce system, has significantly shown the impact of e-commerce on the economy. In this study, the impact of the Covid-19 pandemic on economic growth and e-commerce was examined.