Çölyak hastalarında over rezervinin değerlendirilmesi
Evaluation of ovarian reserve in celiac patients
- Tez No: 835563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ÖZGE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada çölyak hastalığında over rezervinin azalıp azalmadığını tespit etmeyi amaçladık. MATERYAL VE METOD: Prospektif kohort çalışmamızı Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 28 Eylül 2023-28 Kasım 2023 tarihleri arasında endoskopik biyopsi ile tanı almış reprodüktif çağdaki 47 çölyak hastası ve 47 kontrol grubu olmak üzere toplamda 94 hasta ile gerçekleştirdik. Hastaların demografik bilgileri için yaş, gravide, parite, abort, vücut kitle indeksi (VKİ), glutensiz diyete uyum, çölyak hastalığına maruziyet süreleri kaydedildi. Poliklinikte transvajinal ultrason (TVUSG) ve suprapubik ultrason (SUSG) cihazı ile bilateral antral folikül sayıları kaydedildi. Hormon parametrelerinden antimüllerian hormon (AMH), folikül stimüle edici hormon (FSH), lüteinize edici hormon (LH), östradiol (E2), prolaktin (PRL), tiroid stimüle edici hormon (TSH), total testosteron, dehidroepiandrostenodion (DHEAS) değerleri ölçüldü. Çıkan değerlerin gruplar arasında karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmamızda demografik bulgularda gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir ilişki yoktu. Hasta grubu AMH ortalama değeri 0.61 (0.01-5.09) pg/mL, kontrol grubu AMH değeri 1.85 (0.01-8.28) pg/mL idi ve bu değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0.009). Hasta grubunda TSH değerleri 1.56 (0.03-3.55) uIU/mL idi ve kontrol grubunda 2.18 (0.53-7.00) uIU/mL idi ve değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (p=0.018).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to determine whether there is a decrease in ovarian reserve in celiac disease. MATERIALS and METHODS: We conducted our prospective cohort study with a total of 94 participants, including 47 celiac patients diagnosed with endoscopic biopsy and 47 individuals in the control group of reproductive age, between September 28, 2023, and November 28, 2023, at the Health Sciences University İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Health Application and Research Center, Department of Obstetrics and Gynecology. For the demographic information of the patients, age, gravidity, parity, abortion history, body mass index (BMI), adherence to a gluten-free diet, and duration of celiac disease were recorded. In the outpatient clinic, bilateral antral follicle numbers were recorded using transvaginal ultrasound (TVUSG) and suprapubic ultrasound (SUSG) devices. Hormone parameters including anti-Mullerian hormone (AMH), follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), estradiol (E2), prolactin (PRL), thyroid-stimulating hormone (TSH), total testosterone, and dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS) values were measured. The obtained values were compared between the groups. RESULTS: In our study, there was no statistically significant relationship in demographic findings between the groups. The patient group had a mean AMH value of 0.61 (0.01-5.09) pg/mL, while the control group had an AMH value of 1.85 (0.01-8.28) pg/mL, and there was a statistically significant difference between these values (p=0.009). TSH values in the patient group were 1.56 (0.03-3.55) uIU/mL, and in the control group, they were 2.18 (0.53-7.00) uIU/mL, showing a statistically significant difference (p=0.018).