Lütfî Paşa'nın Tenbîhü'l-Âkılîn ve Te'kidü'l-Gâfilîn adlı eseri (Dil özellikleri-karşılaştırmalı metin-dizin-tıpkıbasım)
Tenbîhü'l-Âkılîn ve Te'kidü'l-Gâfilîn by Lütfî Paşa (Language characteristics-comparative text-index-facsimile)
  1. Tez No: 835588
  2. Yazar: GİZEM BAHATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER ÖZYAŞAMIŞ ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 581
Özet
Lütfî Paşa, 16. yüzyılda yaşamış ve II. Bayezid döneminden itibaren çeşitli devlet görevlerinde bulunmuş, Kanuni Sultan Süleyman döneminde ise vezirlik ve vezîriâzamlık görevlerinde bulunmuş önemli bir devlet adamıdır. Bu tezde Lütfî Paşa'nın Tenbîhü'l-Âkılîn ve Te'kidü'l-Gâfilîn adlı eseri ele alınmıştır. Bu teze konu olan eserin İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY01930'da, Millet Kütüphanesi Ali Emiri 257'de ve Süleymaniye Kütüphanesi Kemal Edip Kürkçüoğlu numara 2'de olmak üzere bilinen üç nüshası vardır. Aynı zamanda eserin üçüncü bölümü, Süleymaniye Kütüphanesi Halet Efendi, numara 820'de bir risale içinde bulunmaktadır. Bu çalışmada üç nüshadan da faydalanılarak karşılaştırmalı bir metin hazırlanmıştır. Çeviri yazı alfabesiyle Latin harflerine aktarılmış, dil incelemesi yapılmış ve dizini hazırlanmıştır. Çalışmada esas alınan İÜ nüshası ve yardımcı nüsha olarak belirlenen Millet Kütüphanesi nüshasının dil incelemesi yapılmış ve metnin ve dönemin imla özellikleri ortaya konmuştur. Metnin dizini çıkarılarak da 16. yüzyılın söz varlığının tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Lütfî Paşa was an important statesman who lived in the 16th century and held various state positions since the reign of Bayezid II, and served as vizier and vizier during the reign of Suleyman the Magnificent. In this thesis, Lütfî Paşa's Tenbîhü'l-Âkılîn and Te'kidü'l-Gâfilîn were discussed. There are three known copies of the work subject to this thesis, namely Istanbul University Rare Books Library number TY01930, Millet Library Ali Emiri number 257 and Süleymaniye Library Kemal Edip Kürkçüoğlu number 2. At the same time, the third part of the work, Süleymaniye Library. Halet Efendi, is included in a treatise at number 820. In this study, a comparative text was prepared by using all three copies. The work was transferred to the Latin alphabet with transcripted letters, the language was examined and index was prepared. The language examination of the IU copy and the copy of the National Library, which was determined as the auxiliary copy as the basis of the study, was made and the spelling features of the text and the period were revealed. By indexing the text, it was aimed to determine the lexical existence of the 16th century.