Güncel sanatta kuir okumalar ve biyopolitika
Queer readings in contemporary art and biopolitics
  1. Tez No: 835589
  2. Yazar: ALEV ÇAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERALP OSMAN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, Türkiye'de kuir kuram ve kuir estetik eleştirisine dayanan sanat çalışmalarıyla coğrafi politikanın izlerini araştıran bir çalışmayı sunmaktadır. Araştırmanın odak noktası, kuir öznenin temsil edildiği sanat çalışmaları üzerinden yerel bir kuir imgeselliğin nasıl oluşturulduğunu, kültürel, tarihsel ve siyasi söylemlerle nasıl ilişkilendirildiğini incelemektir. Aynı zamanda bu çalışmaların iktidarla karşılıklı olarak politik bir müdahale ilişkisi içinde olduğunu analiz etmektedir. Araştırma, yerel bir kuir politika yürütme olanaklarının yanı sıra evrensel bir konumda kuir aktivizm içinde yer alan bir dilin görsel olarak nasıl ifade edildiğine odaklanmaktadır. Tez, 1980 Askeri Darbesi'nden AKP iktidarlığında günümüze kadar süregelen toplumsal cinsiyet ve kuir öznelerle ilgili baskıcı ve hakaret içeren söylemlerin sanata yansımalarını ve yerel bir kuir estetik imgeselliği ile politik bir duruşu nasıl kurabileceğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda 1980'lerden günümüze ulaşan bir inceleme ile Onur Haftası sergilerine odaklanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a study that explores the traces of geographical politics through art works based on queer theory and queer aesthetic criticism in Turkey. The focal point of the research is to examine how a local queer imagery is constructed through art works representing the queer subject and how it is associated with cultural, historical, and political discourses. Additionally, the research analyzes the reciprocal political intervention between these works and power. The study focuses on the visual expression of a language involved in both local queer policy implementation and universal positioning within queer activism. The aim of the thesis is to investigate the reflections of oppressive and derogatory discourses concerning gender and queer subjects from the 1980 Military Coup to the AKP government, and how to establish a political stance through a local queer aesthetic imagery. In this scope, an examination spanning from the 1980s to the present day is conducted, with a specific focus on Pride Week exhibitions.