Yarı-sonsuz bölgede MHD akımı etkisi altında aksi-simetrik parçacığın hareketi
Movement of an axisymmetric particle under the influence of MHD current in semi-infinite region
- Tez No: 835638
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK HAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez de manyetik alanla çevrili iletken bir sıvı içerisinde hareket eden parçacığın aksi-simetrik MHD akım probleminin Sınır Elamanlar Yöntemi (SEY) ile sayısal çözümü incelenmiştir. Öncelikle farklı sınır koşullarına sahip Laplace denklemi için tezde kullanılan SEY formülasyonu yapılarak gerçek çözüm ile sayısal çözüm karşılaştırılmıştır. Ayrıca elde edilen sonuçlar grafik olarak da verilerek yöntemin kararlılığı gösterilmiştir. Daha sonra aksi-simetrik MHD akış denklemleri elde edilmiş ve temel çözümleri verilmiştir. Sonrasında, aksi-simetrik MHD akış problemleri için SEY formülasyonu yapılmıştır. Manyetik alan içerisinde bulunan sınırsız veya katı bir tüple sınırlandırılan iletken sıvı içerisindeki farklı şekillerde alınmış katı cismin aksi-simetrik MHD probleminin farklı parametre değerleri için SEY sayısal çözümleri elde edilmiştir. Böylelikle parçacığa ait elde edilen hız bileşenleri, etki eden basınç değeri, etki eden toplam kuvvet değeri sayısal olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Boundary Element Method (BEM) numerical solution of axisymmetric MHD flow about a particle translating in a conducting liquid bounded by a magnetic field is analyzed. Firstly, the numerical solutions compared with the exact solutions by gaining the BEM formulation used in the thesis for the Laplace equation with different boundary conditions. In addition, the stability of the method shown by giving the obtained results as graphically. Then, the axisymmetric MHD flow equations are obtained and their fundemental solutions are given. Afterwards, BEM formulation made for the axisymmetric MHD flow problems. By using this, BEM numerical solutions of the axisymmetric MHD problem about solid particle taken in different shapes in the conducting liquid, which is unbounded or bounded by a solid tube in the magnetic field.obtained. Thus, the velocity components, the pressure value of the particle and total force acting on the particle calculated numerically.