Lens design and fabrication method for portable-handheld slit lamp biomicroscope
Portatif-elle tutulur yarık lamba biyomikroskobu için lens fabrikasyonu ve tasarımı methodu
  1. Tez No: 835703
  2. Yazar: METEHAN KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN EKREM KIRIMLI, DOÇ. DR. YİĞİT DAĞHAN GÖKDEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
“Portatif-Elle Tutulur Yarık Lamba Biyomikroskobu için Lens Tasarım ve Fabrikasyon Methodu”başlıklı tez projemizin amacı kompakt ve taşınabilir bir biyomikroskop için yeni bir lens üretim yöntemi geliştirmektir. Bu hedefe ulaşmak için yaklaşımımız cam üretiminde zımparalama ve cilalama tekniklerinin uygulanmasını içermektedir. Bu, geleneksel mercek üretim yöntemlerinin gerektirdiği süreyi azaltmayı ve cam merceklere bir alternatif sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, uluslararası alanda ilgi gören ve pazarda öne çıkan bir konum elde eden 3B Baskılı Lens teknolojisi alanına da başarıyla giriştik. Merceklerin işlenmesi, laboratuvar tesislerinde uygulanan ve endüstriyel sektör standartlarına ve koşullarına uygun bir taşlama (lepleme) makinesinin kullanılmasıyla kolaylaştırılmaktadır. Lepleme makinesinin tahmini maksimum 2750 Rpm'de çalıştığı ve 15V güç kaynağından güç alan bir makinedir. Bizim uygulamamız ile yaklaşık 1350-1375 Rpm'de çalışıyor. Projemizin temel amacı, makineyle üretilen lenslerin doğal yüzey kusurlarını azaltmaktır. Bu, merceklerin önceden belirlenen spesifikasyonlara göre hassas şeklinin kolaylaştırılmasıyla sağlandı. Çabalarımızın çok önemli bir yönü, lenslerin şeffaflığını arttırmaktı. Tasarım parametreleriyle, 3B yazıcıyla lenslerin üretilmesi sonucu elde edilen katman aralığı 0,01 mm ulaşan mercekler kalıp olarak kullanıldı, böylece basılı katmanlar arasındaki düşük katman boşlukları nedeniyle taşlama işlemi daha doğru sonuç gösterdi. Odak uzaklığı yaklaşık 5 cm olan, 20 diyoptri özelliğine sahip bir prototip lens üretildi. Bu lens daha sonra tasarlanmış, elde taşınır, taşınabilir bir biyomikroskopa yerleştirildi.Bu merceklerin yüzey analizleri topografik görüntüleri 10000µm altında çekilmiş olup yüzey pürüzleri minimum düzeye indirgenmeye çalışılmıştır.Bu çalışma sonucunda boyutları 1-1,5 inç arasında değişen ve tanesi 5 gram olan bir çok lens kalıbı tasarlanmış ve oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis project titled“Lens Design and Fabrication Method for Portable-Handheld Slit Lamp Biomicroscope”is to develop a new lens production method for a compact and portable biomicroscope. To achieve this goal, our approach includes the application of sanding and polishing techniques in glass production. This aims to reduce the time required by traditional lens manufacturing methods and provide an alternative to glass lenses. We have also successfully ventured into the field of 3D Printed Lens technology, which has attracted international attention and achieved a prominent position in the market. Processing of lenses is facilitated by the use of a grinding (lapping) machine implemented in laboratory facilities and complying with industrial sector standards and conditions. The lapping machine operates at an estimated maximum speed of 2750 Rpm and is powered by a 15V power supply. With our application it runs at approximately 1350-1375 Rpm. The main goal of our project is to reduce the natural surface defects of machine produced lenses. This was achieved by facilitating the precise shaping of the lenses to predetermined specifications. A very important aspect of our efforts was to increase the transparency of the lenses. Lenses with a layer gap of 0.01 mm, obtained as a result of producing lenses with a 3D printer with design parameters, were used as molds, thus the grinding process showed more accurate results due to the low layer gaps between the printed layers. A prototype lens with a focal length of approximately 5 cm and 20 diopters was produced. This lens was then placed in a designed, handheld, portable biomicroscope. Surface analysis topographic images of these lenses were taken below 10000µm and surface roughness was tried to be minimized. As a result of this study, many lens molds ranging in size from 1-1.5 inches, each 5 gr were designed and created.