Ambiguity multiple target detection with frequency modulated continuous wave radars
Frekans modülasyonlu sürekli dalga radarı ile belirsiz çoklu hedef tespiti
- Tez No: 835702
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, belirsiz çoklu hedefleri tespit etmek için FMSD radar sistemi simülasyonu üzerine yapılmıştır. FMSD radar sistemi, yüksek mesafe çözünürlüğü sağlama ve elektronik harp tekniklerine karşı koruma sağlama yeteneğine sahip bir radar sistemidir. Bunu, verici bir antenden frekans modülasyonlu bir cıvıltı sinyali yayarak yapar; bu, sinyalin frekansının zaman içinde doğrusal olarak artmasına veya azalmasına izin verir. Bu modülasyon tekniği, radar sisteminin mesafe çözünürlüğünü artırır. Bu nedenle, FMSD radar sistemi askeri uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı, sistemin kullanılan modüllerini optimize ederek FMSD radar sisteminin mesafe çözünürlüğünü iyileştirmektir. Ayrıca, CA-CFAR ve MUSIC gibi gelişmiş algoritmalarla iletilen ve alınan sinyalleri işleyerek sistemin etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. Sistemin performansının değerlendirilmesi için birden fazla hedefi kapsayan simüle edilmiş bir ortam oluşturulmuş ve kapsamlı bir modelleme çalışması yapılmıştır. Bu çalışma, hedeflerin ilgili menzillerinin, hızlarının ve açısal konumlarının belirlenmesini kolaylaştırarak özelliklerinin değerlendirilmesini ve analiz edilmesini kolaylaştırmıştır. Ayrıca, CA-CFAR için SNR ofset değerini ve MUSIC için anlık görüntü sayısını sabit tutarken, simüle edilen ortamdaki hedef sayısı kademeli olarak artırılmıştır. Buradan elde edilen sonuçlar, hedef sayısı arttıkça tespit edilen hedeflerin koordinatlarındaki hata oranının da arttığını ortaya çıkarmıştır. Bunun sebebi ise ortamdaki hedeflerden dolayı artan gürültü oranıyla birlikte hedef tespitinin zorlaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is about the FMCW radar system simulation for detecting multiple targets. The FMCW radar system is a type of radar system that is capable of providing high range resolution and protection against electronic warfare techniques. It does this by emitting a frequency modulated chirp signal from a transmitting antenna, which allows the frequency of the signal to increase or decrease linearly over time. This modulation technique improves the range resolution of the radar system. Therefore, FMCW radar system is widely used in military applications. The study aimed to improve the range resolution of the FMCW radar system by optimizing the modules used in the system and processing the transmitted and received signals with advanced algorithms such as CA-CFAR and MUSIC. For evaluating the performance of the system, a simulated environment covering multiple targets was created and a comprehensive modeling study was conducted. This study facilitated the determination of the targets' respective ranges, velocities, and angular positions, making it easier to assess and analyze their characteristics. Furthermore, while maintaining a constant SNR offset value for CA-CFAR and the number of snapshots for MUSIC, the number of targets in the simulated environment was gradually increased. The results obtained from this revealed that as the number of targets increased, there was an increase in the error rate in the coordinates of the detected targets. The reason for this is that the increased noise level due to the presence of more targets in the environment has made target detection more challenging.