Üleksit mineralinin bitümlü sıcak karışımlarda filler malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the use of the ulexite mineral as a filler in hotmix asphalt pavement
- Tez No: 835705
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ülkemizde ve dünyada asfalt kaplama teknolojisindeki gelişmelerle birlikte halen Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplamalar yaygın olarak tercih edilmektedir. Ülkemizde karayolu yapımı için ise her yıl 100 milyon tondan fazla miktarda agrega malzemesi kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, rezerv bakımından dünya lideri olduğumuz Üleksit mineralinin, bitümlü sıcak karışımlarda filler malzemesi olarak kullanımının kaplama performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, Marshall yöntemi ile yapılan karışım tasarımına göre optimum bitüm oranı %4,15 olarak bulunmuştur. Karışım tasarımında kullanılan agrega granülometrisinde kalker kökenli filler malzemesi, toplam agrega ağırlığının %4,9'u kadardır. Filler oranı, optimum bitüm oranı ve diğer karışım bileşenleri sabit kalmak koşulu ile kalker filleri yerine değişen oranlarda (%4,9 üleksit- %0 kalker, %3 üleksit- %1,9 kalker, %1,5 üleksit- %3,4 kalker, %0 üleksit- %4,9 kalker) üleksit minerali kullanılmıştır. Her bir üleksit minerali oranı için 6 adet olmak üzere toplam 24 adet Marshall briketi (numunesi) hazırlanmıştır. Hazırlanan numuneler Dolaylı Çekme ve Marshall deneylerine tabi tutularak elde edilen deney sonuçları değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, Bitümlü Sıcak Karışımlarda Üleksit mineralinin filler malzemesi olarak kullanılmasının, kaplamanın esneklik modülü ve stabilite değerlerini arttırarak kaplama performansını olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hot Mix Asphalt (HMA) pavements are still widely preferred with the developments in asphalt pavements technology in our country and in the world. In our country, more than 100 million tons of aggregate material is used for highway construction every year. In this thesis, the effects of the use of ulexite, which we are the world leader in reserves, as a filler material in Hot Mix Asphalt, on the coating performance were investigated. In the study, the optimum bitumen ratio was found to be 4.15% according to the mixture design made with the Marshall method. In the aggregate granulometry used in the mixture design, the filler material of limestone origin is 4.9% of the total aggregate weight. Ulexite mineral, filler ratio, optimum bitumen ratio, and the other mixture components remain constant in varying proportions instead of limestone filler (4.9% ulexite - 0% limestone, 3% ulexite - 1.9% limestone, 1.5% ulexite - 3.4% limestone, 0% ulexite- 4.9% limestone) was used. A total of 24 Marshall briquettes (samples) were prepared, 6 for each ulexite mineral ratio. The prepared samples were subjected to Indirect Tensile and Marshall tests, and the test results obtained were evaluated. As a result of the study, it was determined that the use of ulexite as a filler material in Hot Mix Asphalt positively affects the pavement performance by increasing the flexibility modulus and stability values of the pavement.