Analysis of grid flexibility with energy storage technologies
Enerji depolama teknolojileri ile şebeke esnekliği analizi
- Tez No: 835706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SITKI KOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türkiye ekonomisi gelişimini sürdürmekte ve elektrik talebi artmaya devam etmektedir. İklim politikaları çerçevesinde elektrifikasyonun artması elektrik talebini daha fazla artıracak bir etmen olarak göze çarpmaktadır. Elektrik iletiminde kısıt yaşanan bölgeler olduğu düşünüldüğünde söz konusu bölgelerde herhangi bir elektrik kesintisine mahal vermeden elektrik talebinin karşılanması önem arz eden bir sorundur. Bu kapsamda Trakya Bölgesi mevcut durumda sınırlı elektrik üretiminin olduğu ve elektrik talebinin daha çok başka bölgelerden yüksek kapasiteli iletim hatları vasıtasıyla sağlandığı bir bölge olarak göze çarpmaktadır. Yenilenebilir enerji gelişiminin bölgenin elektrik talebinin karşılanmasında ciddi bir fayda sağlayacağı görülmekte olup baz yük olarak nükleer gücün de konumlandırılmasıyla bölgedeki üretim çeşitliliğinin artırılması ve ayrıca doğal gaza olan bağımlılığın azaltılması beklenmektedir. Enerji depolama hem iletim kısıtlarının etkilerini azaltmak hem de yenilenebilir enerjinin şebekeye entegrasyonunu sağlamak için kritik bir rol oynamaktadır. Enerji depolama, şebeke teknik gereksinimlerinin karşılanması için çeşitli imkanlar sunmaktadır. Ayrıca bu sayede bölgede öz tüketimin karşılanmasıyla iletim hatlarıyla talebin karşılanmasının önüne geçilebilecektir. Bu çalışmada bataryalı enerji depolama sistemlerinin nükleer enerji ve artan yenilenebilir enerji üretim miktarıyla şebekede esneklik yönünden sağlayabileceği faydalar incelenmiştir. Kesintili yenilenebilir enerjideki kapasite artışının bataryalar tarafından sağlanacak esneklikle karşılanabileceği anlaşılmıştır. Batarya kurulumunun yanında bölgeye baz yük olarak nükleer enerjinin eklenmesinin şebeke esnekliği ihtiyacı bakımından bütünleşik katkı vereceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkish economy continues to develop and the demand for electricity continues to increase. The increase in electrification within the framework of climate policies stands out as a factor that will further increase the electricity demand. Considering that there are regions where there are constraints in electricity transmission, it is an important problem to meet the electricity demand in these regions without causing any power cuts. In this context, the Thrace Region stands out as a region where there is limited electricity production and electricity demand is mostly provided through transmission lines. It is seen that the development of renewable energy will provide a serious benefit in meeting the electricity demand of the region, and by positioning nuclear power as a base load, the production diversity in the region will be increased and the dependence on natural gas will be reduced. Energy storage plays a critical role for both mitigating effects of transmission congestion and contribution of renewable energy into grid. The energy storage offers numerous advantages for the specific grid requirements. In addition, by meeting the self-consumption in the region, it will be possible to decrease the demand from being met by long transmission lines. In this study, the benefits that battery energy storage systems could present in terms of flexibility in the grid with nuclear and increasing renewable energy generation are examined. It is noticed that flexibility provided with batteries are inevitable in terms of intermittent renewable energy capacity growth. Installing battery and adding a base load nuclear energy in the region provides combined contributions in terms of flexibility need of the grid.