Bigadiç bor madenleri işletme müessesesi yıkama tesisi artığının katı-sıvı ayrımı
- Tez No: 8813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
iv ÖZET Cevher hazırlama işlemleri sonucunda suda dağıl mış ince "boyutlu malzemenin sudan uzaklaştırılması ve ya başka bir yere nakledilmesi daima sorun yaratmakta dır. Günümüzde pek yaygın olmasa da kullanılmaya baş lanılan çökelmeyi hızlandırıcı maddeler ile ( Flokülan ve Koagülan ) bu sorunubelirli ölçüde gidermek mümkün olmaktadır. Etibank Bigadiç Bor mineralleri yıkama tesisi artığının katı-sıvı ayırımı bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Tesis artığı fo 22,53 katı oranında ve 200-250 nr/saat miktarında olup göletlerde biriktiril- mekte ve böylece çevreye zarar vermesi önlenmeye çalı şılmaktadır. Katı-sıvı ayırma i si eminde, katıyı değişik flokü lan cinsleri kullanılarak salkımlaşt ırmak suretiyle ayırma yoluna gidilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda katıların normal kritik noktasına çökelme hızı 0,0028 cm/dak dan 0,235 cm/dak ya yükseltilmiştir. Böylece çökelme hızı yaklaşık 80 kat artırılmıştır. Katı yoğun laştırma oranı ise $ 8,01 den fo 17,17 ye yükseltilmiştir. Orta Anyonik bir flokülanın 1665 gr/tn.katı mik tarında kullanılması ile elde edilen bu sonuçlar diğer leriyle karşılaştırıldığında en uygun sonuçlar olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I has always "been a major problem to handle and to remove finely divided material form effluent produ ced in ore processing plants. Although the usage of flocculating agents is not common, recent ey it has heen possible to overcone the problem in certain degree by the use of flocculants and coagulants. The solid-liquid separation of effluent of Etibank Bigadiç Boron Minerals ( Colemanite and Uleksite) Concentrator has been the subject of this study. The plant effluent which contains 22.53 % solid in weight is disworged to the tailing dam with a rate of 200-250 cubic meter per hour, so that the enviramental pollution is pra vented to some degree. In the solid - liquid separation experiments, solids have been separated by flocculants. The pettling rate of the solids to the normal critical point has been increased from 0.0028 cm/min. to 0.235 cm/min. so that the settling rate increased by 80 folds. The thickening rate öf solid has been increased from 8,01 # to 17,17 #. A medium anionic flocculant with the cansumption of 1665 g/ t. solid gave the best result compasing with other types of flocculants.