İyidere lojistik merkezi ve limanının demiryolu bağlantısının beklenen ticari potansiyeli açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Iyidere logistics center and port in terms of expected commercial potential of the railway connection
  1. Tez No: 835707
  2. Yazar: DİLŞAD USTAÖMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma kapsamında ulaştırma sistemleri, intermodal taşımacılık ve lojistik merkezler ile ilgili literatür ve istatistiki veriler taranmış, incelenmiştir. Türkiye'de demiryolu ulaştırmasının mevcut durumu özelinde, ulaştırma yatırımlarının ülke ticaret hacmine ve dolayısı ile gayrisafi yurtiçi hasılaya olan etkisi incelenmiştir. Ülkemizde milli gelirin bölgeler arası düzensiz dağıldığı gerçeğinden hareketle transit ticaret potansiyeli yüksek olduğu halde demiryolu bağlantısına sahip olmayan tek bölge olan Doğu Karadeniz'e demiryolu hattının getirilmesi adına 19.yy'dan bugüne kadar atılan adımlar incelenmiştir. Günümüzde bölgeler arası kalkınma farklılıklarını ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen projelerden biri olan Doğu Karadeniz Endüstriyel Gelişme Bölgesi-İyidere Lojistik Merkezi ile yapımı 2053 yılına ertelenen demiryolu bağlantısının bölge ve ülke ekonomisi üzerine etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Doğu Karadeniz Bölgesi'nin stratejik coğrafi konumu sayesinde Karadeniz'e kıyısı olan ülke limanlarıyla yeni ticari koridorlar oluşturulabilmesi adına İyidere Lojistik Limanı'nın demiryolu bağlantısının yapılmasının hayati öneme sahip olduğu anlaşılmıştır. İyidere Lojistik Merkezi'nin tam anlamıyla ekonomik potansiyeline erişebilmesi demiryolu bağlantısının tamamlanmasına bağlıdır. Demiryolu bağlantısının 2053 yılı gibi çok geç bir zamanda tamamlanacak olması hem merkezin beklenen ekonomik potansiyeline erişebilmesi önünde büyük engel teşkil edecek hem de alternatif ticari koridorların oluşması sonucuna yol açabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, literature and statistical data regarding transportation systems, intermodal transportation and logistics centers were examined. In the context of the current situation of railway transportation in Türkiye, the impact of transportation investments on the country's trade volume and therefore on the gross domestic product has been examined. Considering national income is unevenly distributed among regions in our country, the steps taken since the 19th century to bring a railway line to the Eastern Black Sea region, which is the only region that does not have a railway connection despite having a high transit trade potential, have been examined. The effects of the Eastern Black Sea Industrial Development Zone-İyidere Logistics Center, which is one of the projects developed to eliminate inter-regional development differences, and the railway connection, the construction of which was postponed to 2053, on the economy of the region and the country were tried to be revealed. Due to the strategic geographical location of the Eastern Black Sea Region, it has been understood that the railway connection of İyidere Logistics Port is of vital importance to create new commercial corridors with the ports of the countries bordering the Black Sea. The ability of İyidere Logistics Center to reach its full economic potential depends on the completion of the railway connection. The fact that the railway connection will be completed too late, such as 2053, will both pose a major obstacle to the center reaching its expected economic potential and may cause the creation of alternative commercial corridors.