Investigation of indoor applications of luminescent solar concentrators under different intensities
Farklı yoğunluklarda ışıldayan güneş yoğunlaştırıcılarının iç mekan uygulamalarının incelenmesı
- Tez No: 835708
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Işıldyan güneş yoğunlaştırıcılar (LSC), doğrudan ve dağınık ışığı toplayabilen, fotonları emen ve daha uzun dalga boyunda, yeniden yayılım yapan ve toplam iç yansımalar ile ışığı belirli alanlara yoğunlaştırabilen optik cihazlardır. Lüminofor üzerinde ışığın yoğunlaştığı noktalara, bir veya birden fazla güneş pili yerleştirilir. Böylece elektrik üretilmiş olur. LSCler polimer ya da cam kullanılarak, floresan boya ve/veya kuantum noktaları ile oluşturulurlar. Yapılan çalışmalarda ince film katkılı lüminoforlarda en çok kullanılan boya Lumogen F Red 305'tir. Bu çalışmada alternatif olarak Safranin O ve Eosin Y boyaları ve bu iki boyanın karışımı kullanılarak luminoforlar oluşturulmuştur. Dört adet monokristal silikon güneş pili, seri bağlı şekilde lüminoforun köşelerine yerleştirilmiştir. Çalışmada dahili uygulamalar araştırılmıştır. Halojen ışık kaynağı altında, 90 W/m2'den 350 W/m2'ye kadar on iki farklı yoğunluk değeri altında Akım-gerilim (I-V karakterizasyon) karakterizasyonları yapılmıştır. Yapılan ölçümler neticesinde, en iyi sonuç, Safranin O ve Eosin Y boyalarının karışımı olan mix lüminoforunda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A luminescent solar concentrator (LSC) is an optical device that uses light to generate energy. Total internal reflection (TIR) allows it to focus light into certain regions while also collecting direct and scattered light, absorbing photons and reemitting at longer wavelengths. At the locations where the light is focused on the luminophore, one or more solar cells are positioned. As a result, electrical power can be generated. LSCs are created by combining a luminophore such as polymer or glass with fluorescent dye and/or quantum dots. The most common dye in thin film doped LSC applications is Lumogen F Red 305. In this work, an alternate method for creating luminophores is to dope a poly (methyl methacrylate) (PMMA) waveguide with a combination of the dyes Safranin O and Eosin Y. The edges of the luminophore have four monocrystalline silicon solar cells attached in sequence. This thesis work investigates indoor uses. Halogen light sources at twelve various intensity levels, ranging from 90 W/m2 to 350 W/m2, are used to monitor current-voltage (I-V characteristics). According to measurements, the mix luminophore, which is a combination of the dyes Safranin O and Eosin Y, produces the greatest results.