Türkiye'de bölgesel kalkınma ajansları ve özelde Trakya Kalkınma Ajansı'nın incelenmesi
Investigation of regional development agencies and Thrace Development Agency in Turkey
- Tez No: 835722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI OKAY TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkiye'nin planlı ekonomiye geçişi 1963 yılında başlamıştır. İlk kalkınma planının bu tarihte hazırlanıp uygulamaya koyulmuş ve günümüze kadar 11 adet Beş Yıllık Kalkınma Planı uygulanmıştır. 1990'lı yıllarda birer kalkınma ajansı olarak nitelendirilmiş olmasalar da çeşitli vakıf, program ve idareler ile Türkiye'de kalkınma ajanslarının öncüleri ortaya çıkmaya başlamıştır. 1999 yılında Helsinki Zirvesi'nde kazanılan“aday ülke”olma sıfatı ile birlikte Türkiye'de bugünkü kalkınma ajanslarının (KA) kuruluşunun temelleri atılmıştır. 2006-2009 yılları arasında ise Türkiye'de Düzey-2 bölgelerinin tamamında toplam 26 kalkınma ajansı kurulmuştur. Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA), 25 Temmuz 2009 tarih ve 27299 sayılı Resmî Gazete' de yayımlanan, Bakanlar Kurulu'nun 2009/15236 sayılı kararı ile TR21 bölgesinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinde faaliyet göstermek üzere kurulmuştur. Trakya bölgesinde kalkınmanın öncüsü olmak üzere 14 yıldır faaliyetlerine devam etmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de bölgesel kalkınma ajansları ve Trakya Kalkınma Ajansı'nın incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, birinci bölümde kalkınma ve bölgesel kalkınmanın kavramsal çerçevesi, ikinci bölümde Avrupa Birliği ve Türkiye'de bölgesel kalkınma ajansları, üçüncü bölümde ise Trakya Kalkınma Ajansı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The transition to a planned economy in Turkey began in 1963, with the year of the initial five-year development plan prepared, and until today, 11 five-year development plans were put into practice. 1990s, although they are not considered development agencies, the pioneers of development agencies began to emerge in Turkey with the establishment of various foundations, programs, and administrations. Acquired at the Helsinki Summit in 1999, with the title of“candidate country”, the foundations of the development agencies in Turkey (KA) were first laid. Then, between 2006-2009, a total of 26 development agencies in all of the Level-2 NUTS regions were established in Turkey. The Thrace (Trakya) Development Agency (TRAKYAKA) was established to operate in the TR21 region including Edirne, Kırklareli, and Tekirdağ provinces, with the law published in the Official Gazette dated 25 July 2009 and numbered 2009/15236 of the Council of Ministers. It has been progressing its activities for 14 years, being the pioneer of development in the region of Trakya. In this study, it was aimed to investigate the regional development agencies and Thrace Development Agency in Turkey. For this purpose, the first chapter focused on the development and conceptual framework of regional development. In the second chapter, regional development agencies in the European Union and Turkey were discussed. In addition, in the third part of the study, Thrace Development Agency was discussed in detail.