Yardımseverlik koşularının sosyal etkileri
Social impact of charity runs
- Tez No: 835723
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Yardımseverlik koşuları, spor etkinliklerine katılan bireylerin kayıt ücretlerinin fon olarak kullanılmasını veya bireyin sosyal bağlantılarına bağış çağrısında bulunarak STK'lara kaynak yaratmayı sağlayan bir yöntemdir. Bu araştırmanın amacı; yardımseverlik ve sporun bir arada olduğu bu kaynak geliştirme yönteminin yarattığı sosyal etkilerin neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın örneklemini; Türkiye'de yardımseverlik koşularını tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla kurulan ilk sivil toplum oluşumu ve bir sosyal girişimcilik örneği olan Adım Adım aracılığıyla yardımseverlik koşusu yapmış kişiler, Adım Adım'ın desteklediği STK'lar, Adım Adım aracılığıyla yardımseverlik koşusunun dahil edildiği etkinliklerin düzenleyicileri ve Adım Adım gönüllüleri oluşturmuştur. Yardımseverlik koşularının sosyal etkilerini belirlemek amacıyla 67 kişi ile çevrim içi görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde elde edilen birincil verinin içerik analizi yapılarak, araştırmanın bulgularına erişilmiştir. Yardımseverlik koşucuları ve Adım Adım gönüllüleri özelinde yardımseverlik koşularının sosyal etkileri;“Bağış Kültürünün Gelişmesi, ”Ortak Bir Amaç Yaratma“, ”Spora Katılımın Artması“, ”Koşunun Yaygınlaşması“, ”STK ve Birey Arasındaki Mesafenin Azalması“, ”Birey Düzeyinde Yardım Etmenin Etki Alanının Genişlemesi“, ”Bilgi Desteği“, ”Sosyal Kimlik Yaratma“ ve ”Toplumsal Dayanışmaya Katkı Sağlama,“ olarak belirlenmiştir. STK ve faydalanıcı grup üzerindeki etkiler; ”STK'lar Arası İletişim Ağı“, ”Topluluk Duygusu Yaratma“, ”STK'ların Etki Alanının Genişlemesi“, ”Bireysel Bağışta Artış“ ve ”Sivil Toplumun Daha Şeffaf ve Hesap Verebilir Olması“ olarak belirlenmiştir. Yardımseverlik koşularının, Adım Adım'ın oluşturduğu modelle toplumsal sorunlara çözüm üretmede tüm paydaşların bir araya gelmesi sonucunda yarattığı etki ise ”Sosyal Sermaye"dir. Yardımseverlik koşularının ilgili paydaşlar özelinde yarattığı etkilerin, ulusal ölçekte daha çok birey ve kurumun dahil edilmesiyle toplumsal yansımalarının olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Charity run is a method used to raise funds for non profit organizations. The aim of this research is to reveal the social impact of charity runs. The sample of the research consists of those who have taken part as charity runners, volunteers, civil society organizations and sport events organizers at charity runs organized by Adım Adım, an organization promoting charity runs in Turkey. In order to reveal the social impact of charity runs, online interviews were conducted with 67 participants. Content analysis was executed to the collected primary data. The findings indicate the social impacts of charity runs for runners as;“Development of Charitable Giving Culture”,“Creating a Common Purpose”,“Increasing Participation in Sports”,“Expansion of The Running”,“Reducing The Distance Between Civil Society Organization And Individuals”,“Expanding the Impact of Individual Helping”,“Informational Support”. The social impacts of charity runs for volunteers are;“Creating Social Identity”and“Contributing to Social Solidarity”. The social impacts of charity runs for civil society organizations are;“Communication Network Between Civil Society Organizations”,“Creating a Sense of Community”,“Expand to the Impact of Civil Society Organizations”,“Increased Visibility and Accountability of Civil Society”and“Increase in Charitable Giving”. The findings indicate that the overall social impact created by all stakeholders is "Social Capital''. It is thought that the impact of charity runs on the relevant stakeholders can create a social transformation with the inclusion of more individuals and institutions on a national scale.