Urban expansion and its impact on the efficiency of services in the province of Baghdad - Iraq
Kentsel genişleme ve Bağdat şehrindeki hizmetlerin verimliliğine etkisi - Irak
- Tez No: 835739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASHFAK AHMAD KHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışma alanındaki kentsel büyümeyi analiz etmek, modern teknolojileri kullanarak büyüme kalıplarını belirlemek ve Bağdat şehrinin 1990'dan 2020'ye kadar gelişimini takip etmektir. Çalışmanın genel amacı, çalışma alanında kentsel genişlemeyi incelemek ve modern teknolojileri (CBS) kullanarak Bağdat'ta kentsel genişleme eksenlerini belirlemektir. Veri algılama yoluyla çalışma alanında kentsel genişleme takip edilerek gelecekteki genişleme eksenleri belirlenmeye ve izlenmeye çalışılır. Ayrıca, şehirdeki ana hizmet merkezlerinin sayısı, dağılımı ve verimliliği üzerine kapsamlı bir envanter ve coğrafi araştırma yapılır. Modern teknolojiler kullanılarak gelecekteki öneriler temelinde genişleme eksenleri için haritalar geliştirilir. Bu haritaların amacı hizmet verimliliğini artırmak, yeterli dağılımı sağlamak ve çalışma alanında adil bir şekilde yayılmasını sağlamaktır. Ayrıca, çalışma Bağdat şehirde kentsel genişleme eksenlerinin yönlerini belirlemeyi hedefler. Bu genişleme nedeniyle verimli tarım arazilerine, ekonomik sorunlara ve çevresel zararlara yönelik sorunları ele almayı amaçlar. Amaç, bilimsel planlama prensiplerine dayanarak genişleme yönlerini yönlendirmek, uygun açık alanlarda aksiyal ve radial genişlemeyi teşvik etmek ve çiftlikler ve verimli hurma ağaçlarına müdahale etmekten kaçınmaktır. Bu alanlar, ilin çevresel ve ekonomik zenginliğini simgeler. Ana sorun, hızlı kentleşme oranı ve göç, nüfus artışı ve Bağdat Valiliği'nin önemli kentsel merkezlerindeki nüfusun önemli ölçüde artmasından kaynaklanmaktadır, özellikle Dora, Karrada, Kadhimiya ve Zayona bölgelerinde. Bu nüfus artışı, yalnızca kentsel devrim ya da bölge ve ülkenin genelindeki kentsel nüfus artışına atfedilemez. Bunun yerine, 2003'ten bu yana genel ekonomik durumun iyileşmesi nedeniyle bu dönemden günümüze kadar nüfusun yaşam standardının artmasıyla başlıca olarak tetiklenmiştir. Çalışma, çalışma alanındaki hizmet durumunu saha araştırmaları ve konut mahallelerinde anket dağıtarak ortaya çıkarmak için analitik bir yaklaşım kullanmıştır. Bu yaklaşım, çalışma için gerekli veri ve bilgileri toplamayı amaçlayarak gelecekteki kentsel genişlemeyle uyumlu şekilde hizmet verimliliğini artırmak için planlı politikaların geliştirilmesine olanak sağlar. Ayrıca, çalışma, mevcut verilerin, yerel çalışmaların ve Arap ve yabancı kaynaklardan ilgili kaynakların analiz edilmesiyle betimsel bir yaklaşım kullanmıştır. Çalışmanın yapısı, belirlenen sorunlar, hipotezler ve amaçlarla uyumlu olarak tasarlanmıştır. Tez, özet, içindekiler tablosu, tablolar, haritalar, şekiller ve görsellerle başlamaktadır. Araştırmanın girişi, çalışmanın genel bir özetini sunarak, sorun açıklamasını, bilimsel hipotezlerini, amaçlarını, metodolojisini, gerekçelerini, örnek seçim yöntemlerini, önceki çalışmaların gözden geçirilmesini ve kavramların ve terminolojinin açıklanmasını içerir. Bu bölüm ayrıca çalışma alanının sınırlarını, konumunu ve gelişimsel faktörlerini ele almaktadır. İkinci bölüm, kentsel sistem, kentleşme ve kentsel genişleme ile ilgili teorik çerçeveye odaklanır. Uzaktan algılama, küresel imza sistemi ve coğrafi bilgi sistemleri gibi çalışmada kullanılan modern teknolojiler hakkında kısa bir bilgi verir. Bu bölümün ikinci kısmı, sosyal, sağlık, eğitim ve ulaşım hizmetlerinin niteliğine daha ayrıntılı bir şekilde değinir. Üçüncü bölüm, çalışma alanındaki kentsel genişlemenin mekânsal analizini ve olasılıklarını ele alır ve coğrafi bilgi sistemleri teknolojisi kullanarak temel hizmetler üzerindeki etkisini inceler. Dördüncü ve son bölüm ise bir özet ve tartışma niteliği taşır, çalışmanın teorik ve pratik bileşenlerinden türetilen sonuçları ve önerileri vurgular.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse urban growth in the study area, determine the patterns of growth using modern technologies, and track the development of the city of Baghdad from 1990 to 2020. The study aims to achieve the general objective of examining urban expansion in the study area and identifying the current expansion axes. It utilizes modern technologies (GIS technologies) to study and monitor urban expansion in Baghdad, with the goal of identifying future expansion axes and monitoring and measuring urban expansion through data sensing. Additionally, the study conducts a comprehensive inventory and geographical survey of the primary service centers in the city, focusing on their number, distribution, and efficiency. Maps for the expansion axes based on future proposals are developed using modern technologies, with the purpose of enhancing service efficiency, ensuring adequate distribution, and promoting fairness in the study area. Furthermore, the study aims to determine the directions of urban expansion axes in the capital city of Baghdad to address issues such as encroachment on fertile agricultural lands, economic problems, and environmental damage caused by this expansion. The objective is to guide the expansion directions based on scientific planning principles, promoting axial and radial expansion in suitable open areas while avoiding encroachment on orchards and productive palm trees, which symbolize the environmental and economic wealth of the province. The main problem arises from the rapid urbanization rate and the challenge of controlling the city's expansion due to migration, population growth, and a significant increase in population in major urban centers of Baghdad Governorate, particularly in Dora, Karrada, Kadhimiya, and Zayona. This population increase is not solely attributed to the urban revolution or the general increase in the region and country's urban population. Instead, it is mainly driven by the improvement in the overall economic situation since 2003, leading to an enhanced standard of living for the population during that period and up to the present day. The study utilized an analytical approach to uncover the state of services in the study area through field research and the distribution of questionnaires in residential neighborhoods. This approach aimed to gather the necessary data and information for the study, enabling the development of planned policies to enhance service efficiency in line with future urban expansion. Additionally, the study employed a descriptive approach by analyzing available data, local studies, and relevant sources from both Arab and foreign origins. The structure of the study was designed to align with the identified problems, hypotheses, and objectives. The thesis consisted of four research chapters, preceded by a summary, table of contents, tables, maps, figures, and visuals. The introduction to the research followed, providing an overview of the study, its problem statement, scientific hypotheses, objectives, methodology, justifications, sample selection methods, review of previous studies, and clarification of concepts and terminology. The chapter also addressed the study area's boundaries, location, and developmental factors. The second chapter focused on the theoretical framework related to the urban system, urbanization, and urban expansion. It briefly discussed modern technologies utilized in the study, such as remote sensing, the global signature system, and geographic information systems. The second part of this chapter delved into the nature of social, health, educational, and transportation services, providing detailed information about each aspect. The third chapter encompassed a spatial analysis of urban expansion in the study area, along with prospects, and examined its impact on basic services using geographic information systems technology. Regarding the fourth and final chapter, it serves as a summary and discussion, emphasizing the conclusions and recommendations derived from the study's theoretical and practical components.