Bhk-21 hücre kültürünün seri süspanse pasajlarında integrin reseptörünün tesbiti
Detection of integrin receptor in serial suspension passages of bhk-21 cell culture
- Tez No: 835749
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ile, şap aşısının üretiminde kullanılan BHK 21 hücresinin şap virüsü reseptörlerinden biri olan integrin reseptörünün (αvβ3 integrin), bu hücre kültürünün ilerleyen pasajlarında azalıp azalmadığı ya da oranında değişiklikler olup olmadığı araştırılmıştır. Değişim söz konusu ise, bunun BHK 21 hücre kültüründe çoğaltılan şap virüsünün antijenite ve enfektivitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında, tek tabakalı BHK 21 hücresi süspanse hücre kültürüne adapte edilmiştir. Daha sonra, süspanse BHK 21 hücre kültüründe ardışık olarak 40 seri pasaj yapılmıştır. İkinci aşamada ise, süspanse hücre kültürünün belirlenen pasaj aralıklarında, şap virüsü ekilmeden önce alınan örneklerde, Western Blot tekniği ile integrin reseptörü tespit edilmiştir. Süspanse hücre kültürüne şap virüsü ekildikten sonra toplanan örneklerinde, şap virüsünün infektif titresi ve antijenik titresi saptanmıştır. Süspanse BHK-21 hücre kültürünün ilerleyen pasajlarında integrin reseptörünün (αvβ3) oranında azalmalar tespit edilmiştir. Bunlara ilave olarak, şap virüsünün plak karakterlerinde değişiklikler, antijenite ve enfektivite titrelerinde düşüşler olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonuçları, integrin αvβ3'ün BHK 21 hücresi süspanse kültürünün ilerleyen pasajları ile birlikte integrin reseptörünün oranındaki azalmanın, hücrenin şap virüsüne olan duyarlılığını azalttığı, bunun da şap virüsünün plak karakterini, antijenitesini ve enfektivitesini doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, reduction in surface expression or changes in the proportion of integrin (αvβ3 integrin) , one of the receptors of foot-and-mouth disease (FMD) virus of BHK-21 cells used for FMD virus production were investigated. The effect of antigenicity and infectivity of FMD virus, produced in BHK 21 suspension cell culture, were determined in case of a change in surface expression of the αvβ3 integrin receptor. Monolayer BHK 21 cell culture was adapted to suspension cell culture in the first phase of the study. Suspended BHK-21 cells passaged 40 serial. Integrin receptor was determined with Western blotting technique in the intervals of subsequent BHK 21 suspension cell culture passages before FMD virus was inoculated. Antigenicity titer and infectivity titer of FMD virus was detected in the samples from subsequent BHK 21 suspension cell culture passages. Reduced surface expression of αvβ3 integrin was determined in subsequent BHK-21 suspension cell culture passages. In addition to this, changes in plaque characteristics, antigenicity titer and infectivity titer of FMD virus were determined in subsequent suspension passages. The results of the study revealed that reduction of integrin receptor (αvβ3 integrin) with subsequent BHK-21 suspension cell culture passages caused a decrease in the susceptibility to FMD virus. This reduction affected directly FMD virus antigenicity and infectivity titer and plaque characteristics.