Diabetes mellituslu hastaların hastalık hikayeleri, beslenme alışkanlıkları ve bilgi düzeyleri üzerinde bir araştırma
A Research on the disease history, nutritional habits, nutrition knowledge levels in patient with diabetes mellitus
  1. Tez No: 83579
  2. Yazar: YASEMİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN SAİP SÜRÜCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DIABETES MELLİTUSLU HASTALARIN; HASTALİK HÎKAYELERİ, BESLENME ALIŞKANLIKLARI VE BİLGİ DÜZEYLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Yasemin YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Beslenme) Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Metin Saip SÜRÜCÜOĞLÜ Jüri: Doç.Dr. Metin Saip SÜRÜCÜOĞLl Doç.Dr. Ayşe Özfer ÖZÇELİK Doç.Dr. Sevil BAŞOĞLU Bu araştırma, Aydın ilinin Nazilli İlçesi, Nazilli Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniklerine başvuran ve hastanede yatarak tedavi gören diabetes mellitus tanısı konmuş 62 erkek ve 143 kadın olmak üzere toplam 205 kişinin; hastalık hikayeleri, beslenme alışkanlıktan ve bilgi düzeylerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre; erkek hastaların ortalama yaşı, 60.0±13.1 yıl, kadın hastaların ortalama yaşı 57. 7± 11.3 yıl olarak hesaplanmıştır. Erkek hastaların % 20.97'sinin, kadın hastaların % 18.88'inin normal vücut ağırlığında olduğu, erkek hastaların % U.29“nun, kadın hastaların % 42.66”ının okur-yazar olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Erkeklerin % 82.26“sraın, kadınların % 81.12'sinin diyete bağımlı tip 1 diabetes mellitus hastası oldukları; erkeklerin % 59.6'sının, kadınların % 58.74' ünün ailesinde kendisinden başka diyabet hastasının olmadığı belirlenmiştir. Sistolik kan basıncı 140 mm Hg ve altında olanların oranlan erkek hastalarda % 66.13, kadın hastalarda % 56.59' dur. Diastolik kan basıncı 90 mm Hg ve altında bulunanlann oranlan erkeklerde % 72.58, kadınlarda % 68.78'dir. Ortalama açlık kan glikoz değerleri erkek hastalarda 192.8±74.4 mg/dl, kadın hastalarda 192.9±73.8 mg/dl'dir. Kadın hastalann senim; total kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterolve trîgliserid ortalama düzeylerinin, erkek hastaların ortalama düzeylerinden yüksek olduğu belirlenmiştir.Hastalann % 69.27'sinin günde 3 ana öğün, % 13.66'sının iki ana öğün yemek yediği, akşam ve öğle yemeklerinde en sıklıkla yedikleri yiyeceklerin; çorba, sebze yemekleri, salata, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve meyve olduğu bulunmuştur. Hastaların diyet ürünleri içinde en çok diyet kola içtikleri saptanmıştır. Erkek hastalann % 91.94'ünün, kadın hastalann % 88. İT inin yapay tatlandıncı kullandıktan belirlenmiştir. Hastalann diyabet hastalığına ilişkin beslenme bilgileri irdelendiğinde; bazı beslenme düzeyi sorulanna hastaların büyük çoğunluğunun doğru cevap verdikleri ortaya çıkanlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE DISEASE HISTORY, NUTRITIONAL HABITS, NUTRITION KNOWLEDGE LEVELS in PATIENTS with DIABETES MELLITUS Yasemin YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Metin Saip SÜRÜCÜOGLU Jury : Assoc. Prof.Dr. Metin Saip SÜRÜCl O?LU Assoc. Prof.Dr. Ayşe Özfer ÖZÇELİK Assoc. Prof.Dr. Sevil BAŞO?LU This research is planned to determine the disease history, nutrition habits and the level of the knowledge of 205 persons, where 62 of them are male and 143 of them are female, who applied to the polyclinic for internal diseases at Nazilli State Hospital in the district of Nazilli of the province Aydın and are under treatment due to the diagnosis of diabetes mellitus. According to the information obtained in this research, it is calculated that the average age of the male patients is 60.0±13.l and of the female patients is 57. 7± 1 1.3. Furthermore it is determined that 20.97 % of the male patients and 18.88 % of the female patients have their normal weight, 11.29 % of the male patients and 42.66 % of the female patients are analphabetic. It is also determined that 82.26 % of the males and 81.12 % of the females are diet dependant type 1 diabetes mellitus patients, and 59.6 % of the males and 58.74 % of the females have no other relatives in their family, who have the diabetes disease, except themselves. The ratios of the patients, whose systolic blood pressure is equal or under 140 mm Hg, are 66.13 % by males and 56.59 % by females. The ratios of the patients, whose diastolic blood pressure is equal or under 90 mm Hg, are 72.58 % by males and 68.78 % by females. The average values for hungry blood glucose are 192.8±74.4 mg/dl by male patients and 192.9±73.8 mg/dl by female patients. The HIaverage levels for serum, total cholesterol, LDL-choIesterol, HDL-cholesterol and triglyceride of the female patients are higher than the average levels of the male patients. 69.27 % of the patients eat 3 times, 13.66 % of them 2 times per day their meal. The most frequently eaten lunch and dinner meals are soap, vegetables, salad, meals made with olive oil, yoghurt and fruits. It is determined also that the most used diet product by the patients is diet cola. 91.94 % of the male patients and 88.11 % of the female patients use synthetic sweetener. As nutritional knowledge for diabetes disease is questioned, it is determined that most of the patients answered correctly some of the questions about nutritional level. The difference of the knowledge about“the food with max.