Eklemeli üretim ile farklı açılarda üretilen rezin materyaller üzerine candida türlerinin adhezyon durumlarının incelenmesi
Investigation of candida spp. adhesion on resin material produced at different build angles by additive manufacturing
  1. Tez No: 835799
  2. Yazar: ÖMER FARUK TURANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TALAY ÇEVLİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER VURAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı cerrahi rehber plak üretiminde kullanılan reçineden Likit Kristal Ekran (LCD) eklemeli üretim teknolojisi ile 0°, 45° ve 90° üretim açılarıyla üretilen disk şeklindeki reçine materyallere Candida glabrata, Candida albicans, Candida krusei, Candida parapsilosis ve Candida tropicalis mayalarının adhezyon durumlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Disk şeklinde materyaller LCD üretim tekniği kullanılarak 0°, 45° ve 90° açılarda, cerrahi rehber plak üretiminde kullanılan reçine ile üretildi. Üretilen materyallerin yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapıldı. Farklı açılarda üretilen materyallere C. glabrata, C. albicans, C. krusei, C. parapsilosis ve C. tropicalis tutunumunu değerlendirmek için petri sayımı ve gerçek zamanlı PCR analizi yapıldı. Ardından materyallerin taramalı elektron mikroskobu ile görüntüleri elde edildi. Materyallerin temas açısı ölçüm değerleri ölçüldü. Çalışmadan elde edilen veriler, Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov, Levene testi, Varyans Analizi, Tamhane ve Bonferroni testi kullanılarak istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Gerçek zamanlı PCR analizi sonrası 0°, 45° ve 90° açılarda üretilen materyallere C. glabrata, C. albicans ve C. parapsilosis maya türleri için adhezyon miktarı bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamış olup (P>0,05), C. krusei ve C. tropicalis maya türleri için en yüksek adhezyon 0° için saptanırken ve 45° ile 90° için istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (P0,05). Sonuçlar: Eklemeli üretim ile üretilecek cerrahi rehber plaklar için 0°, 45° ve 90° açılarda üretilmesinin maya adhezyonunu etkilememektedir. Bu durumda tercih edilmesi gereken üretim açısını, açılı üretimler arasındaki boyutsal doğruluk belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the adhesion of Candida glabrata, Candida albicans, Candida krusei, Candida parapsilosis and Candida tropicalis yeasts to disk-shaped resin materials produced from resin which used in the production of surgical guide with 0°, 45° and 90° build angles by Liquid Crystal Display (LCD) additive manufacturing technology. Materials and Methods: Disk-shaped materials were produced using the LCD production technique at 0°, 45° and 90° build angles with resin used in the production of surgical guide plates. Surface roughness measurements of the produced materials were performed. Plate count and real-time PCR analysis were performed to evaluate C. glabrata, C. albicans, C. krusei, C. parapsilosis and C. tropicalis attachment to the materials produced at different angles. Scanning electron microscope images of the materials were then obtained. Contact angle measurement values of the materials were measured. The data obtained from the study were statistically evaluated using Shapiro-Wilk, Kolmogorov-Smirnov, Levene test, Analysis of Variance, Tamhane and Bonferroni test. Results: After real-time PCR analysis, there was no statistically significant difference in the amount of adhesion for C. glabrata, C. albicans and C. parapsilosis yeast species to the materials produced at 0°, 45° and 90° angles (P>0.05), while the highest adhesion for C. krusei and C. tropicalis yeast species was detected at 0° and there was no statistically significant difference for 45° and 90° (P0.05) in the total adhesion values obtained by real-time PCR analysis for C. glabrata, C. albicans, C. krusei, C. parapsilosis and C. tropicalis yeast species to the materials obtained with 0°, 45 and 90° production angles. Conclusions: For surgical guide to be produced by additive manufacturing, 0°, 45° and 90° build angles do not affect yeast adhesion. In this situation, dimensional accuracy between the angled productions determines the preferred build angle.