The impact of mergers and acquisitions on the stock price of acquiring banks in Europe
Avrupa'da birleşme ve satın almaların satın alan bankaların hisse fiyatı üzerindeki etkisi
- Tez No: 835798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI SÖNMEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, 2010–2020 döneminde birleşme ve devralmaların Avrupa'da satın alan bankaların hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisini olay çalışması metodolojisini kullanarak incelemektedir. 41 örneklem büyüklüğü kullanılır ve beklenen getiriyi hesaplamak için piyasa modeli yöntemi kullanılır. Olay öncesi, olay ve olay sonrası tarihler, ortalama anormal getirileri kontrol etmek için kullanılır. Kümülatif anormal getiriler için dört olay penceresi kullanılır: 3 gün (-1, 0, 1), 5 gün (-1, 0, +3), 7 gün (-3, 0, +3) ve 21 gün ( -10, 0, +10). Olay gününde hem negatif hem de pozitif anlamlı ortalama anormal getiriler ve dört olay penceresinde kümülatif anormal getiriler bulunur. Olay gününde (%66), olaydan önceki günde (%56) ve olaydan sonraki günde (%46), firmalar pozitif ortalama anormal getiri elde ettiler. Bu çalışmanın genel sonucu, birleşme ve devralmaların Avrupa'da satın alan bankaların hisse senedi fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Using an event research methodology, this paper investigates the effects of mergers and acquisitions on the stock prices of acquiring banks in Europe between 2010 and 2020. The predicted return is calculated using the market model method and a sample size of 41. The average abnormal returns are examined using the pre event, event, and post event dates. Four event windows—3 days (-1, 0, 1), 5 days (-1, 0, +3), 7 days (-3, 0, +3), and 21 days (-10, 0, +10)—are used to calculate cumulative abnormal returns. On the event day, there are positive and negative significant average abnormal returns and cumulative abnormal returns over four event windows. The firms experienced positive average abnormal returns on the event day (66%), the pre event day (56%), and the post event day (46%). The overall finding of this study indicates that mergers and acquisitions have a favorable effect on the stock price of acquiring banks in Europe.