Arap dilinde nidâ üslûbu ve Kur'ân-ı Kerîm'deki belâgi yönleri
Nida style in the Arabic language and its elective aspects in the Quran
  1. Tez No: 835806
  2. Yazar: EMİNE BEGÜM GAZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kur'ân âlemlere vahyedilmiş ölümsüz bir kelamdır. Herkes için hidayet, rahmet ve en doğru olana kılavuzluk eden kandildir. Rehberlik ederken içerisinde emirler, yasaklar, sualler, dilekler, nidâlar barındırır. Ancak bu usullerin kavranabilmesi için belâgi yönlerini de incelemek gerekir. Bu çalışma Kur'ân'da geçen nidâları ve bu nidâların insan duygularına nasıl dokunduğunu ve zihinsel düşünce uyandırdığını konu edindi. Birinci bölümde konunun önemi ve hedefleri açıklandı. İkinci kısımda nidâ ve münâdâ kavramları incelip, hazf konularına değinildi. Nidâ edatlarının ve münâdânın kullanım alanları yer aldı. Üçüncü ve son bölümde ise ayetlerde nidâ edatlarının kavram farklılığı ve belâgi yönleri incelendi. Kur'ân-ı Kerîm'den örnekler verilerek belâgat yönleri gösterilmeye çalışıldı. Son olarak sonuç kısmında, çalışma neticesinde ortaya çıkan bulgulara yer verildi.
Özet (Çeviri)
The Quran is an immortal word revealed to the worlds. It is the lamp that provides guidance, mercy and guidance to everyone. While guiding, it contains orders, prohibitions, questions, wishes and exclamations. However, in order to understand these methods, it is necessary to examine their rhetorical aspects. This study is about the nida in the Quran and how these exclamations touch human emotions and arouse mental thoughts. In the first part, the importance and objectives of the subject were explained. In the second part, the concepts of nida and munada were examined and the issues of hazf were touched upon. The usage areas of nida prepositions and munada were included. In the third and last chapter, the conceptual differences and rhetorical aspects of nida prepositions in the verses were examined. An attempt was made to show the aspects of rhetoric by giving examples from the Holy Quran. Finally, the findings of the study were included in the conclusion section.