Temporomandibular rahatsızlığa sebep olan etiyolojik faktörlerin bireylerde görülen semptomlara etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of etiologic factors causingtemporomandibular disorders on the symptoms seen inindividuals
- Tez No: 835809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER İŞİSAĞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Temporomandibular rahatsızlık (TMR); temporomandibular eklemi (TME) ve bununla ilişkili yapıları etkileyen, çiğneme kaslarında ve eklem bölgesinde ağrı, ağız açmada kısıtlılık ve eklem seslerine sebep olabilen klinik bir durumdur.Bu çalışmanın amacı; TMR etyolojisinde etkili olan depresyon, anksiyete ve parafonksiyonel alışkanlıklar gibi faktörlerin hastalığın klinik semptomları arasında yer alan ağız hareketlerinde kısıtlılık, eklem sesleri, çiğneme kaslarında ve TME'de ağrı gibi bulgularla olan ilişkisini incelemektir.Bu sayede etiyolojik faktörlerin elimine edilmesi ile semptomlarınazaltılarak TMR tedavisine katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. Gereç ve Yöntem: Yapılan çalışmada Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Kliniğine TMR şikayeti ile gelen 100 hastaya TMR için Araştırma Tanı Kriterleri (DC/TMD) protokolünde yer alan Derecelendirilmiş Kronik Ağrı Skalası (GCPS), Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9), Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu-7 (GAD-7) ve Ağız Alışkanlıkları Kontrol Listesi (OBC) envanterleri uygulanmıştır. Araştırmaya onam veren ve envanterleri eksiksiz dolduran hastaların klinik muayeneleri DC/TMD protokolünegöre yapılmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS 25 programında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Katılımcılarınçoğunluğu hafif düzeyde anksiyete (Katılımcıların %38'i) ve depresyon (Katılımcıların %40'ı) belirtileri göstermektedir ve parafonksiyonel oral alışkanlıklar bakımından (Katılımcıların %65'i) yüksek düzeyde risk altındadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Temporomandibular disorders (TMD) is a clinical condition that affects the temporomandibular joint (TMJ) and related structures and can cause pain in the masticatory muscles and joint area, restricted mouth opening and joint sounds. The aim of this study is to examine the relationship between factors such as depression, anxiety and parafunctional habits, which are effective in the etiology of TMD, and the clinical symptoms of the disease such as restricted mouth movements, joint sounds, pain in the masticatory muscles and TMJ. In this way, it is thought that eliminating etiologic factors may contribute to the treatment of TMR by reducing symptoms. Materials and Methods: In this study, the Graded Chronic Pain Scale (GCPS), Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9), Generalized Anxiety Disorder-7 (GAD-7) and Oral Behaviors Checklist (OBC) inventories included in the Diagnostic Criteria for TMR (DC/TMD) protocol were applied to 100 patients who came to Afyonkarahisar University of Health Sciences, Faculty of Dentistry, Prosthodontics Clinic with TMR complaints. Clinical examinations of the patients who consented to the study and completed the inventories completely were performed according to the DC/TMD protocol. Statistical analyses were performed using IBM SPSS 25 program. Results: The majority of participants showed mild symptoms of anxiety (38% of participants) and depression (40% of participants) and were at high risk for parafunctional oral habits (65% of participants).