Yüksek enerjili çift bazlı (DB) katı roket yakıt numunelerinin karekterizasyonu
Characterization of high energy double base (DB) solid rocket fuel samples
  1. Tez No: 835810
  2. Yazar: AZİZ KERVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, çift bazlı (DB) roket yakıt içeriğine farklı oranlarda metal esaslı yüksek enerjili madde ilave edilmesinin roket yakıtlarının performans ve karakteristik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla çift bazlı (DB) roket yakıtlarına, yüksek enerjili alüminyum (Al) ve magnezyum kaplı bor (MgB) maddeleri farklı kütlesel yüzde oranlarında ilave edilerek sonuçları değerlendirilmiştir. Çift bazlı iki farklı numuneye (DB-N1 ve DB-N2), ağırlıkça % 2, % 4 ve % 6 Al ve % 2 MgB ilaveleri neticesinde elde edilen numunelere TGA (termal gravimetrik analiz), DSC (aralıksal tarama kalorimetresi) ve AET (otomatik patlama sıcaklığı) testleri yapılarak termal bozunma davranışları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ayrıca, yakıt numunelerinin yanma ısıları (enerji seviyeleri) kapalı bomba kalorimetresiyle ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, metal esaslı yüksek enerjili madde ilavelerinin roket yakıtlarının enerji seviyelerini yükselttiği görülmüştür. Yapılan ölçümler neticesinde; en düşük enerji seviyesinin 851,69 cal/g olarak metal ilavesiz DB-N2 Katı Yakıt numunesinde olduğu, en yüksek enerji seviyesinin ise 910,36 cal/g olarak % 6 Al ilaveli DB-N2 Katı Roket Yakıtı numunesinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of adding metal-based high-energy substances at different rates to the dual-base (DB) rocket fuel content on the performance and characteristics of rocket fuels were investigated. For this purpose, high-energy aluminum (Al) and magnesium-coated boron (MgB) materials were added to double-base (DB) rocket fuels at different mass percentages and the results were evaluated. TGA (thermal gravimetric analysis), DSC (interval scanning calorimetry) and AET (AET) were added to two different double-based samples (DB-N1 and DB-N2) by adding 2%, 4% and 6% Al and 2% MgB by weight. automatic explosion temperature) tests were performed and thermal degradation behaviors were examined comparatively. In addition, the combustion heats (energy levels) of the fuel samples were measured with a closed bomb calorimeter. In line with the results obtained, it was observed that the addition of metal-based high-energy substances increased the energy levels of rocket fuels. As a result of the measurements made; It was observed that the lowest energy level was 851.69 cal/g in the DB-N2 Solid Fuel sample without metal addition, and the highest energy level was 910.36 cal/g in the DB-N2 Solid Rocket Fuel sample with 6% Al addition.