Parçalanmış aile çocuklarında görülen sosyal problemlere ilişkin nitel bir çalışma: Ankara-Keçiören örneği
Seen in children from broken families a general evaluation of social problems: Example in Ankara-Keçiören
- Tez No: 835820
- Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Aile, en eski çağlardan beri toplumun en önemli birimi olarak öne çıkmaktadır. Toplumda aile kurumunun önemli fonksiyonları vardır ve bu fonksiyonlar sayesinde aile, kendi içinde dinamik yapısını korurken, aile üyeleri de toplumdaki diğer bireylerle iletişim kurar. Aile kendi içinde nüfusun, ekonomik işleyişin devamlılığını sağlama, kültürü, gelenek ve görenekleri nesilden nesile aktarma, çocuğu sosyal, ekonomik ve bireysel olarak dış dünyaya hazırlama gibi temel fonksiyonları yerine getirmekle yükümlüdür. Sosyolojik açıdan tüm bu sorumluluklar, sağlıklı bir aile ve devamında sağlıklı bir toplum için olmazsa olmaz niteliktedir. Aile kurumunun kendi içinde yönetemediği sorunlar, zamanla krize dönüşme riski taşımakta; bu krizler çözülemediği takdirde ise ailenin temel dinamikleri zarar görmektedir. Özellikle ailedeki çocuk bireyler, ebeveynler arasında yaşanan ayrılık, boşanma veya aile üyelerinden birinin ya da birkaçının vefatı gibi sebeplerle son derece olumsuz etkilenebilmektedir. Sonuç olarak parçalanmış aile olarak nitelendirilen bu tür aile yapılarında çocuğun sağlıklı gelişimini ve gelecek yaşantılarını etkileyecek şekilde bireysel ve sosyal yaşamı kesintiye uğratarak ciddi sorunlara zemin hazırlayabilmektedir. Dolayısıyla parçalanmış aile ortamında yaşanan ve tüm aile üyelerini örseleyen süreçlere maruz kalan çocukların bu süreçte gelişimlerinin ve psikolojilerinin korunması oldukça önemlidir. Bu araştırmada parçalanmış aileye sahip çocukların sosyal ve bireysel olarak yaşadıkları sorunlar sosyolojik bir bakışla irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The family has stood out as the most important unit of society since ancient times. The family institution has important functions in society, and thanks to these functions, the family maintains its dynamic structure within itself, while family members communicate with other individuals in the society. The family is responsible for performing basic functions such as ensuring the continuity of the population and economic functioning, transferring culture, traditions and customs from generation to generation, and preparing the child for the outside world socially, economically and individually. From a sociological point of view, all these responsibilities are indispensable for a healthy family and a healthy society. Problems that the family institution cannot manage within itself carry the risk of turning into a crisis over time; If these crises are not resolved, the basic dynamics of the family suffer. In particular, children in the family can be adversely affected by reasons such as separation between parents, divorce or the death of one or more of the family members. As a result, such family structures, which are described as broken families, can pave the way for serious problems by interrupting the individual and social life in a way that affects the healthy development and future lives of the child. Therefore, it is very important to protect the development and psychology of children who are exposed to processes that are experienced in a broken family environment and that traumatize all family members. In this study, the social and individual problems of children with broken families were tried to be examined from a sociological perspective.