Doğal lenfoid hücre grubu 2'lerin küçük hücre dışı akciğer kanser mikroçevresinde bulunan CD4+T hücrelerine olası etkilerinin araştırılması
Study of the role of innate lymphoid cell group 2 (İLC2) on cd4+ t cells in the microenvironment of non-small cell lung cancer (NSDLC)
  1. Tez No: 835819
  2. Yazar: ILHAM BAHHAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAY CELESTE MAGNUSSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Moleküler Tıp, Onkoloji, Allergy and Immunology, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Grup 2 doğal lenfoid hücrelerin (ILC2) pulmoner sistemde önemli ve zaman zaman çelişkili bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Viral enfeksiyonların ardından bariyer fonksiyonu ve bütünlüğünün restorasyonunda rol oynarlar. Buna karşılık, alerjik astım vakalarında inflamasyonun ve doku hasarının artmasına da sebep olabilirler. Bununla birlikte, bu faktörlerin akciğer kanseri gelişimine olası etkisi belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmada, insan küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) teşhisi konan bireylerin, sağlıklı donörlerden (HD'ler) elde edilen periferik kan (PB) örneklerine kıyasla tümörlerde, komşu akciğer dokusunda ve periferik kanda (PB) yüksek ILC2 seviyelerine sahip olduğunu gösteren bulgular sunulmaktadır. Küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında düzenleyici T hücrelerinin prevalansının arttığı ve bunun artan ILC2 seviyeleriyle eş zamanlı olarak gerçekleştiği bulunmuştur. Deneysel bulgular, heterotopik akciğer kanserine yakalanmış farelerde ILC2'lerin adoptif transferinin tümör büyümesinde kayda değer bir artışa ve genel sağkalım oranlarında eş zamanlı bir düşüşe yol açtığını göstermiştir. Çalışma, kontrol grubuna kıyasla ILC2'lerin uygulandığı farelerin tümörlerinde monositik miyeloid baskılayıcı hücrelerin (M-MDSC'ler) bolluğunda bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmamızın bulguları, ILC2 hücrelerinin, potansiyel olarak immünosupresif hücreleri tümör mikroçevresine çekerek akciğer kanserinde tümör büyümesini teşvik etmede potansiyel bir işlevi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Innate group 2 lymphoid cells (ILC2) are known to possess a significant and occasionally contradictory impact within the pulmonary system. They are involved in the restoration of barrier function and integrity following viral infections. Conversely, they can also contribute to the escalation of inflammation and tissue damage in cases of allergic asthma. Nevertheless, the precise contribution of these factors to the development of lung cancer remains uncertain. In this study, we provide findings indicating that individuals diagnosed with human non-small cell lung cancer have elevated levels of ILC2 in tumors, adjacent lung tissue, and peripheral blood (PB) in comparison to PB samples obtained from healthy donors (HDs). The prevalence of regulatory T cells was found to be elevated in non-small cell lung cancer (NSCLC) patients, occurring concurrently with increasing levels of ILC2s. The experimental findings demonstrated that the adoptive transfer of ILC2s in mice afflicted with heterotopic lung cancer led to a notable escalation in tumor growth and a concomitant decrease in overall survival rates. The study revealed an elevation in the abundance of monocytic myeloid suppressor cells (M-MDSCs) within the tumors of mice that were administered ILC2s as compared to the control group. The findings of our study indicate that ILC2 cells might have a potential function in promoting tumor growth in lung cancer, potentially through attracting immunosuppressive cells to the tumor microenvironment.