İran sinemasında kadın ve kız çocuklarının sosyal statüsü: SİB (1998) ve Soraya'yı Taşlamak (2008)
The social status of women and girls in Iranian cinema: SIB (1998) and The Stoning of Soraya (2008)
- Tez No: 835834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sinema toplumların sosyal yaşantısının, kültürlerinin, geleneklerinin yansıtılmasında ve toplumun yönlendirilmesinde kullanılan kitle iletişim araçlarından biridir. Her ülke kendine özgün sinema anlayışını ve dilini oluşturmuştur. İran sineması da sansürlere, baskılara ve yaptırımlara rağmen kendi sinema dilini oluşturarak başarıyı elde etmiştir. Sinema da kullanılan temalar ve fikirler toplumun benimsediği değerler doğrultusunda şekillenmektedir. Özellikle toplumsal cinsiyet rolleri, sinema dahil tüm kitle iletişim araçlarında kullanılmaktadır. Toplumlar, benimsediği cinsiyet rollerini toplumun her alanında uygulamaktadır. Sinema da bu alanlardan biridir. İran'da ataerkil bir sistem hakimdir ve toplumsal cinsiyet rollerini benimsemektedir. Sinema yoluyla ataerkil sistem ve cinsiyetçi roller bireylere aktarılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, İran toplumunda kadın ve kız çocuklarının sosyal statüsünü filmler üzerinden söylem analizi yöntemiyle analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Cinema is one of the mass communication tools used to reflect the social life, culture and traditions of societies and to guide society. Each country has created its own unique understanding and language of cinema. Iranian cinema has also achieved success by creating its own cinematic language despite censorship, pressure and sanctions. The themes and ideas used in cinema are shaped by the values adopted by society. In particular, gender roles are used in all mass media, including cinema. Societies apply the gender roles they adopt in all areas of society. Cinema is one of these areas. Iran has a patriarchal system and adopts gender roles. Patriarchal system and gender roles are transferred to individuals through cinema. The aim of this study is to analyze the social status of women and girls in Iranian society through films by using discourse analysis method.