Anadolu'da unutulmaya yüz tutmuş hayvan menşeli halk çalgıları
Folk instruments of animal origin, nearly forgotten in Anatolia
  1. Tez No: 835833
  2. Yazar: EMRAH KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Anadolu coğrafyası bugüne kadar birçok çalgıya ev sahipliği yapmıştır. Bu anlamda bu coğrafya, çok zengin bir müzik mirasına ve çalgı kültürüne sahiptir. Söz konusu çalgıların, Türk Halk Müziği'ne katkıları, yöredeki tespiti, bulunduğu yerdeki rolü ve önemi yönünde yapılan bu çalışma, Türk organoloji literatürünü zenginleştirmesi bakımından geniş bir dağarcık sunacaktır. Araştırma, Anadolu'nun yedi bölgesinin müzik açısından yörede en karakteristik olan bölgelerine odaklanacaktır. Toplanan argümanlar, hem Türk Halk Müziği kültürü açısından, hem de hayvan materyali kullanılarak yapılan çalgılar açısından değerlendirilecektir. Bu yolla Türk Halk Müziği literatürüne yeni sazlar ve sesler kazandırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As much as the creation of Anatolian geography, home placements are made for a large number of employees.In this sense, this geography has a very rich musical heritage and instrument culture. This study on the contributions of these instruments to Turkish Folk Music, their determination in the region, their role and importance in the region will present a wide repertoire in terms of enriching the Turkish organology literature.The research will focus on the most characteristic parts of the seven regions of Anatolia in terms of music.The collected arguments will be evaluated both in terms of Turkish Folk Music culture and instruments made using animal material.In this way, it is aimed to bring new instruments and sounds to Turkish Folk Music literature.