Gebelik sürecinde geçirilen COVİD enfeksiyonunun maternal ve fetal mortalite ve morbiditeye olan etkisinin retrospektif olarak analizi
Retrospective analysis of the effects of COVİD infection during pregnancy on maternal and fetal morbidity and mortality
  1. Tez No: 835840
  2. Yazar: OĞUZHAN ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BENİAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ:Gebelik sürecinde COVID-19 hastalığı geçiren hastaların, retrospektif olarak verilerinin incelenmesi ve bu sayede hastalığın, maternal ve fetalmorbidite ve mortaliteye olan olası olumsuz etkilerinin araştırılmasıdır. GEREÇ ve YÖNTEM:Mart 2020-Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurmuş gebe hastalarda COVID-19 PCR testi (+)pozitif olarak sonuçlananhastaların verileri hastane bilgi siteminden ve hasta dosyalarından incelendi. Verilerin tamamına ulaşılamayan hastalar telefonla arandı. Hastaların verileri sistematik olarak kaydedildi.İstatistik analizinde IBM SPSS Statistics 27.0 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to retrospectively analyze the data of patients who experienced COVID-19 during pregnancy, specifically focusing on the potential adverse effects of the disease on maternal and fetal morbidity and mortality. MATERIAL and METHODS: The data of pregnant patients who tested positive for COVID-19 PCR test between March 2020 and May 2023 at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine Hospital were retrospectively examined. Data were collected from the hospital information system and patient records. Patients with incomplete data were contacted, and datas were systematically recorded.