Eski tip betonarme yapıların performans değerlendirmesi
Performance assessment of older type reinforced concrete structures
- Tez No: 835853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Türkiye'nin mevcut yapı stoku yapıldığı yılın yönetmelik şartlarını dahi sağlamayan eski tip yapılardan oluşmaktadır. Meydana gelebilecek olası depremlerde oluşacak hasarları en aza indirmek için mevcut yapıların deprem güvenliklerinin sağlıklı bir şekilde tespiti önem arz etmektedir. Ülkemizde, mevcut yapıların performans değerlendirmesinde kullanılan bazı yaklaşımların doğruluğu üzerine yürütülen çalışmalar hala devam etmektedir. Bu anlamda literatüre katkı sağlayacağı düşünülen bu tez çalışmasında, 1991 yılında inşa edilmiş betonarme bir binanın farklı beton dayanımı, elastisite modülü, etkin eğilme rijitliği ve burulma düzensizliği katsayıları için itme analizleri gerçekleştirilerek elde edilen sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. İtme analizleri için DBYBHY2007'de tanımlanan esaslar dikkate alınmıştır. Çalışmada kullanılan değişkenlerin betonarme bina davranışı üzerindeki etkisi beton dayanımındaki değişim için performans düzeylerinin kıyaslanması ile ortaya koyulurken, diğer parametreler için itme eğrilerinin karşılaştırılması şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey's existing building stock consists of old type buildings that do not provide the code requirements of the year of construction. It is important to determine the safety of existing structures in a healthy way in order to minimize the damages caused by earthquakes, In our country, studies on the accuracy of some approaches used in the performance assessment of existing structures are still ongoing. Within this context, this thesis was carried on to contribute to the literature. In this study, it is aimed to compare the results obtained by performing pushover analyzes for different concrete strength, elasticity modulus, effective stiffness and torsional irregularity coefficients of a reinforced concrete building constructed in 1991. DBYBHY2007 principles were used for pushover analyzes. The effect of the variables used in the study on the behavior of reinforced concrete buildings was demonstrated by comparing the performance levels for the change in the concrete strength, and the comparison of the pushover curves for the other parameters.