Dijital oyun bağımlılığı ve kumar bağımlılığı ilişkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining digital game addiction and gambling addiction relationship in terms of different variables
- Tez No: 835854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÜNDOĞDU MEYDANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, 17-25 yaş aralığındaki lise ve üniversite öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı ve kumar bağımlılığı açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışmanın evrenini Bolu Merkez ilçesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrenim gören lise ve üniversite öğrencileri, yaşları 17-25 arasında değişiklik gösteren, 104 kız 146 erkek olmak üzere toplam 250 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubu öğrencileri rastgele seçilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler“Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi”ile analiz edilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik; Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Güvenirlik Analizi, Bağımsız Örneklem t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; Dijital Oyun Bağımlılığı puanları ve Kontrol Odağı puanları arasında pozitif yönde zayıf düzeyde, Sıkıntıya Dayanma puanları ile negatif yönde zayıf düzeyde, Tükenmişlik puanları arasında ise pozitif yönde düşük düzeyde ve South Oaks Kumar Tarama Testi puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki bulunmuştur. Kontrol Odağı puanları ile Sıkıntıya Dayanma puanları arasında negatif yönde zayıf düzeyde, Tükenmişlik puanları ile pozitif yönde zayıf düzeyde ve South Oaks Kumar Tarama Testi ile arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki vardır. Sıkıntıya Dayanma puanları ile Tükenmişlik puanları arasında negatif yönde zayıf düzeyde, South Oaks Kumar Tarama Testi ile arasında negatif yönde zayıf düzeyde ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine high school and university students between the ages of 17-25 in terms of digital game addiction and gambling addiction. Relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. The population of this study consists of high school and university students studying in Bolu Central district in the 2021-2022 academic year, a total of 250 students, 104 female and 146 male, aged between 17-25 years. The study group students were randomly selected. The data obtained in the study were analysed with the“Statistical Package for Social Sciences”. Confirmatory Factor Analysis and Reliability Analysis, Independent Sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Mann Whitney U Test were used to determine the relationship between the scales. As a result, a positive weak level relationship was found between Digital Game Addiction scores and Locus of Control scores, a negative weak level relationship with Distress Resistance scores, a positive low level relationship between Burnout scores, and a positive moderate level relationship between South Oaks Gambling Screen scores. There is a weak negative correlation between the Locus of Control scores and the Withstanding Adversity scores, a weak positive correlation with the Burnout scores and a weak positive correlation with the South Oaks Gambling Screen. There was a weak negative correlation between the scores of Endurance of Adversity and Burnout scores, and a weak negative correlation with South Oaks Gambling Screen.