Hafif düzey zihinsel yetersizliği olan kaynaştırma öğrencilerinin yazma becerilerinin incelenmesi
Investigation of writing skills of inclusion students with mild intellectual disabilities
  1. Tez No: 835852
  2. Yazar: ÖMER TUNÇDEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE COŞKUN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı hafif düzey zihinsel yetersizliği olan kaynaştırma öğrencilerinin yazma becerilerinin incelenmesidir. Nitel araştırma yöntemine göre düzenlenen bu çalışmada veri toplama aracı olarak öğretmen görüşleri için yarı yapılandırılmış görüşme formu, öğrenci yazıları için dikte ve serbest yazma metinleri kullanılmıştır. Çalışma grubu amaçlı örneklem yöntemi ile 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Van iline bağlı merkez ilçeleri (İpekyolu, Tuşba, Edremit) resmi devlet okullarındaki hafif düzey zihinsel yetersizliği olan kaynaştırma öğrencileri ve bu öğrencilerin derslerine giren Türkçe öğretmenlerinden oluşmaktadır. Veri analizlerinde öğretmen görüşme formu için içerik analizi, öğrencilere yazdırılan dikte ve serbest yazma metinleri için de betimsel analiz yoluna gidilmiştir. Öğretmen görüşmeleri neticesinde öğrencilerin noktalama işaretlerini hatalı kullandıkları, noktalama işaretlerini karıştırdıkları, büyük-küçük harfleri yerinde kullanmadıkları, ana fikri veremedikleri, metin ilerledikçe konudan saptıkları, tutarlı ve bütün halinde metinler yazamadıkları, yazma etkinliklerinde normal gelişim gösteren akranlarına yetişemedikleri görülmektedir. Yöntem ve teknik olarak öğretmenlerin dikte ve serbest yazma metinlerini daha çok tercih ettikleri, materyal olarak en çok akıllı tahtayı kullandıkları görülmüştür. Konuya bağlı kalamama ve öğrencilerin yavaş yazması öğretmenlerin en çok zorlandıkları durumlar olarak tespit edilmiştir. Öğrencilere uygulanan dikte metinlerinde öğrencilerin büyük- küçük harfleri yerinde kullanmadıkları, kelimede harf ve hece atlamaları yaptıkları, paragraf başı yapamadıkları, kâğıt düzenine uymadıkları ve noktalama işaretlerini kullanmadıkları saptanmıştır. Serbest yazma metinlerinde ise yazılarında ana düşünceye yer veremedikleri, metinde bütünlüğü sağlayamadıkları ve yazılarında başlık kullanmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the writing skills of mainstream students with mild intellectual disabilities. In this study, which was organized according to the qualitative research method, a semi-structured interview form for teacher opinions and dictation and free writing texts for student writings were used as data collection tools. The study group consists of inclusion students with mild mental disabilities in official public schools in the central districts of Van province (İpekyolu, Tuşba, Edremit) in the 2022-2023 academic year, using the purposeful sampling method, and Turkish teachers who teach these students. In data analysis, content analysis was used for the teacher interview form and descriptive analysis was used for the dictations and free writing texts written by the students. As a result of the teacher interviews, it was seen that the students used punctuation marks incorrectly, confused the punctuation marks, did not use capital and lowercase letters appropriately, could not give the main idea, deviated from the topic as the text progressed, could not write coherent and complete texts, and could not keep up with their normally developing peers in writing activities. It has been observed that teachers prefer dictation and free writing texts in terms of method and technique, and they mostly use smart boards as materials. Not being able to stick to the topic and students writing slowly have been identified as the most difficult situations for teachers. In the dictation texts applied to the students, it was determined that the students did not use uppercase and lowercase letters appropriately, skipped letters and syllables in words, could not start paragraphs, did not comply with the paper layout, and did not use punctuation marks. In free writing texts, it was observed that they could not include the main idea in their writings, could not ensure unity in the text, and did not use titles in their writings.