Ortaokul öğrencilerinin tarihi çevre bilgilerinin değerlendirilmesi (Niğde örneği)
Evaluation of the historical environmental knowledge of secondary school students (Nigde case)
- Tez No: 835879
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TOKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ortaokul öğrencilerinin tarihi çevre bilgilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmada bu amaçla betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı dört ortaokulda öğrenim gören 404 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada ortaokul öğrencilerinin tarihi çevre bilgilerinin (Niğde örneği) ölçülmesi amacı ile 18 soruluk dört seçenekli çoktan seçmeli test ile 10 soruluk eşleştirme başarı testi hazırlanmış ve uygulanmıştır. Araştırma sonucunda çalışma grubunda yer alan öğrencilerin Niğde'de yer alan tarihi yapılardan Alaaddin Cami, Gümüşler Manastırı, Bahçeli Roma Havuzu ve Hüdavend Hatun Türbesi en fazla tanıdıkları tarihi çevreler olurken; Hatıroğlu Çeşmesi, Çelebi Hüsameddin Cami, Cullaz Sokak ve Kesikbaş Türbesi en az tanınan tarihi çevreler olmuştur. Yine araştırma sonuçlarına göre kadın öğrencilerin tarihi çevre bilgileri erkek öğrencilerden; 5. Sınıf öğrencilerinin tarihi çevre bilgileri 6. Sınıf düzeyindeki öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksektir. Araştırma sonucunda katılımcıların tarihi çevre bilgilerinin baba ve anne eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılığa yol açmadığı görülmüştür. Bu çalışma ortaokul öğrencilerin tarihi çevre bilgilerini betimsel tarama yoluyla ortaya koymuştur; öğrencilerin tarihi çevre bilgilerini geliştirmede deneysel çalışmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the historical environment knowledge of secondary school students. A descriptive scanning model was used for this purpose in the study. The study group of the research consists of 404 students studying in four secondary schools affiliated with Niğde Provincial Directorate of National Education in the spring semester of the 2021-2022 academic year. In the study, an 18-question four-option multiple-choice test and a 10-question matching achievement test were prepared and applied in order to measure the historical environment knowledge of secondary school students (Niğde example). As a result of the research, Alaaddin Mosque, Gümüşler Monastery, Bahçeli Roman Pool and Hudavend Hatun Tomb, among the historical buildings in Niğde, were the historical environments that the students in the study group were most familiar with; Hatıroğlu Fountain, Çelebi Hüsameddin Mosque, Cullaz Street and Kesikbaş Tomb are the least known historical sites. Again, according to the results of the research, female students' historical environmental knowledge is higher than that of male students; 5th grade students' historical environment knowledge is significantly higher than 6th grade students. As a result of the research, it was seen that the historical environment knowledge of the participants did not lead to a significant difference according to the education level of the father and mother. This study revealed secondary school students' historical environmental knowledge through descriptive scanning; It may be suggested to conduct experimental studies to improve students' historical environmental knowledge.